Visa a MasterCard zvyšujú poplatky za využívanie platobných kariet

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dve najväčšie americké spoločnosti Visa a MasterCard pripravujú zvýšenie niektorých poplatkov za spracovanie transakcií. Toto zvýšenie by malo platiť od apríla tohto roka, informoval o tom Wall Street Journal.

Podľa správy sa zmeny týkajú aj tzv. výmenných poplatkov. To sú tie, ktoré obchodníci platia bankám, keď ľudia v ich obchode využijú platobnú kartu.

Poplatky, ktoré Visa a MasterCard účtujú bankám za spracovanie platobných kariet v zastúpení obchodníkov, sa tiež majú zvýšiť.

Hovorca spoločnosti Visa potvrdil aprílové zvýšenie poplatkov. Tie by zatiaľ mali platiť v obchodných bankách, nie u obchodníkov. Obchodnou bankou sa rozumie finančná inštitúcia, ktorá spravuje účty spoločnostiam ako je Costco alebo Amazon. Ako príklad obchodnej banky môžeme uviesť JPMorgan alebo Citigroup.

Od apríla bude záležať od obchodných bánk, či odovzdajú predajcom zvýšenú cenu alebo ju samy absorbujú. Rovnako tak záleží aj od predajcov, či to prijmú alebo všetko ponesú zákazníci. Podľa Wall Street Journal zaberajú poplatky kartových služieb až 2,5 % ceny tovaru.

Visa a MasterCard v minulosti uviedli, že obchodníci majú väčšie predaje hlavne vďaka širokému využitiu platobných kariet. Platí to najmä pre USA. Rovnako tvrdia, že zvýšením poplatkov pokrývajú výdavky potrebné na zvýšenie bezpečnostných opatrení proti podvodom a krádežiam a aby bolo spracovanie platieb bezpečnejšie.

Nedávno obidve spoločnosti spoločne s niekoľkými americkými bankami museli zaplatiť viac ako 6 miliárd dolárov za vybavenie súdneho sporu. Žalobu vzniesli obchodníci, ktorí obvinili spoločnosti prevádzkujúce platobné karty z porušovania protimonopolných zákonov. Údajne ich porušovali tým, že nútili obchodníkov platiť poplatky za využívanie platobných kariet v ich obchode a zakázali im smerovať spotrebiteľov k iným spôsobom platby.

Zdroj: reuters.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michael.