[VIDEO] Môže umelá inteligencia zničiť svet? – Paperclip maximizer – V EN

0

Najväčší odborníci a vizionári (medzi nimi aj Elon Musk a Stephen Hawking) mnohokrát varovali ľudstvo pred umelou inteligenciou. Tvrdia, že táto technológia má potenciál zničiť celé ľudstvo. Prečo by to robila? Nuž, tu by sme mali napísať pár slov o myšlienkovom experimente známom ako Paperclip maximizer (alebo stamp collecting machine).

O čo ide? Predstavme si hypotetickú technologickú firmu, ktorá sa venuje vyrábaniu spiniek. Táto firma v rámci optimalizácie výrobných procesov vytvorí umelú inteligenciu a dá jej jednoduchý cieľ:

Vyrábaj spinky čo najefektívnejšie!

Na otázku, koľko spiniek má táto umelá inteligencia vyrobiť, riaditeľ firmy odpovie:

Toľko, koľko môžeš!

Umelá inteligencia tak začne študovať technológiu výroby spiniek, začne ich vyrábať stále viac a pritom sa za ničím nebude ohliadať. Postupne vyčerpá všetky náleziská kovov na Zemi, o niečo neskôr na spinky premení aj Zem samotnú aj s ľuďmi na nej, potom Slnečnú sústavu, Galaxiu a nakoniec všetku dosiahnuteľnú hmotu vo Vesmíre.

Ako? Nuž, to presne nevieme, ale vychádzame z predpokladu, že hyper-inteligentná umelá inteligencia si nájde cestu. Ak je chytrejšia ako človek, bude schopná vylepšovať samú seba. To tiež voláme singularita. Takáto inteligencia bude mať takmer neobmedzenú moc a schopnosť manipulovať hmotu veľmi efektívnym spôsobom. Vo videu (hore) je koncept paperclip maximalizátora rozobraný do podrobností a sú v ňom vyznačené isté, veľmi dôležité, no často opomínané skutočnosti.

Nezabúdajme však, že ide iba o myšlienkový experiment a neexistujú tu správne odpovede, iba dohady.

Čo čítať ďalej?

[VIDEO] Je možné komunikovať rýchlejšie než svetlo? – Tachyónový antitelefón – v EN

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance