Ťažba zlata spotrebuje až 20x viac energie ako ťažba Bitcoinu

Novinky Ťažba zlata je skutočne náročná
Ťažba zlata je skutočne náročná. Zdroj: shutterstock.com/SimoneN
BitmarketsBitmarkets

Kryptomeny to v dnešných dňoch nemajú naozaj vôbec ľahké. Po tom, čo sa vďaka obrovským ziskom dostali minulý rok do povedomia takmer všetkým, sa v dnešných dňoch zmietajú v problémoch. Výrazné straty na percentách a na hodnote so sebou prinášajú veľa pochybností a množstvo kritikov, ktorí sa často navážajú do využitia kryptomien, bezpečnosti alebo do množstva energie, ktoré sa na ťažbu kryptomien spotrebuje. A práve poslednej téme sa budeme venovať v dnešnom článku.

Ťažba Bitcoinu sa na zlato nechytá

Platforma LongHash, zaoberajúca sa blockchainom a osvetou tejto technológie, nedávno uverejnila zaujímavý fakt. Neprajníkov Bitcoinu a blockchain technológie však táto štatistika pravdepodobne nepoteší. Podľa spoločnosti LongHash totižto ťažba Bitcoinu spotrebuje 20x menej energie než ťažba zlata. Ročné výdavky na ťažbu Bitcoinu by sa mali hýbať okolo 4,3 miliardy dolárov, zatiaľ čo pri zlate ide až o sumu 87,3 miliardy dolárov. Rozdiel je teda viac než priepastný.

Aby sme však neporovnávali hrušky s jablkami, treba povedať, že zatiaľ čo sa celková trhová kapitalizácia všetkých kryptomien (nielen Bitcoinu) pohybuje na hranici 200 miliárd dolárov, celková kapitalizácia trhu so zlatom sa hýbe na hranici 8 biliónov dolárov. Veľa analytikov a zástancov zlata chráni tento vzácny kov práve na základe tohto faktu. Uvádzajú, že ťažba zlata je nákladnejšia preto, lebo trh je výrazne väčší.

Nie je ťažba ako ťažba

Najmä pri porovnávaní zlata a Bitcoinu treba poukázať na obrovský rozdiel medzi ťažbou cenného kovu a ťažbou najväčšej kryptomeny. Pri ťažení zlata totižto výdavky nekončia v baniach a v doloch, vyťažené zlato treba ešte previesť a spracovať. Práve preto by mali byť započítané náklady aj na tieto operácie, ak chceme porovnávať ťažbu Bitcoinu a ťažbu zlata. Pri Bitcoine je to totižto jednoduché. Ťažba kryptomeny je určená na sprostredkovanie transakcií, takže po vyťažení Bitcoinu ho netreba nikam premiestňovať, ani spracovávať. Ťažba „splnila svoj účel.”

Navyše, pri ťažení kryptomien sa začínajú čím ďalej, tým viac využívať obnoviteľné zdroje energie. Písali sme o nich napríklad v tomto alebo v tomto článku. Pri zlate takéto niečo možné nie je, a práve preto je jasné, že zatiaľ čo náklady na ťažbu vzácneho kovu budú stúpať, náklady na ťažbu kryptomien by postupom času (odhliadnuc od rastúcej obťažnosti) mohli klesať. A to práve prostredníctvom veterenej, vodnej alebo solárnej energie.

Práve takéto optimalizovanie ťažby by kryptomenám mohlo veľmi pomôcť. Rovnakého názoru je aj John Lilic, člen vývojárskeho tímu spoločnosti ConsenSys. John si myslí, že časom budú problémy spojené s elektrickou energiou a kryptomenami ubúdať.

Záver

Aj napriek tomu, že ľudia, ktorí sa nezaoberajú kryptomenami, nemusia chápať význam ťažby, kryptonadšenci si Bitcoin bez ťažby ani nevedia predstaviť. Ani nečudo, veď ide takmer o podstatu blockchainu, a preto je nemysliteľné hovoriť o kryptomenách toho, aby sme nespomenuli ťaženie. Aj napriek tomu, že ťaženie planéte určite neprospieva, nemôžeme povedať, že iba kvôli Bitcoinu tu máme globálne otepľovanie. S určitosťou sa však treba zamerať na zlepšovanie podmienok pri ťažbe a vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie. Vďaka takýmto prostriedkom by rozdiel medzi ťažbou zlata a Bitcoinu mohol byť ešte priepastnejší.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.