4 zdroje obnoviteľnej energie, ktoré by mali ťažiari využívať (časť 2.)

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ťažiarom a obnoviteľnej energii sme sa venovali už v tomto článku. Spomenuli sme v ňom výhody a nevýhody geotermálnej a slnečnej energie pre tých, ktorí ťažia kryptomeny. Avšak toto nie sú jediné dva typy obnoviteľnej energie, ktoré by mohli a mali ťažiari využívať. V druhej časti sa pozrieme na ďalšie typy obnoviteľnej energie, ktoré by mohli ťažiarom nielen znížiť náklady na ťažbu, ale najmä by šetrili našu planétu.

3. Vodná energia

Vodná energia pravdepodobne patrí medzi najstaršie metódy, ako sa dostať k obnoviteľnej energii (ktorá bola a stále je využívaná). Veď prvá vodná elektráreň bola vytvorená už v roku 1879 v Niagarských vodopádoch. Pri vodných elektrárňach sa mechanická energia z prúdenia vody mení na elektrickú energiu. Preto sú malé vodné elektrárne, vybudované na riekach s pomerne rýchlo tečúcim prúdom, najefektívnejšou alternatívou.

Veľkou výhodou pri vodnej energii je, že ide o jeden z najlacnejších variantov získavania obnoviteľnej energie. Rovnako ide aj o jednu z najstabilnejších možností, pretože pokiaľ voda tečie, tak sa elektrická energia vyrába takmer neustále. V prospech vodnej energie hovorí aj fakt, že pri vodnej energii je efektivita využívania až 90 % (najvyššia spomedzi všetkých zdrojov obnoviteľnej energie). Pre porovnanie, pri spotrebovaní energie vyrobenej z fosílnych palív sa efektivita nachádza zhruba na hranici 50 %.

Aby sme však vodnú energiu iba bezhlavo nevychvaľovali, treba sa pozrieť aj na nejaké negatíva, ktoré určite musia byť spomenuté. Vodné elektrárne majú totižto obrovský vplyv na prostredie, do ktorého sú vybudované. Ak sú tam tieto elektrárne iba nasilu a bez vhodného uváženia vbudované do životného prostredia, môžu mať až ničivé následky nielen na flóru, ale aj faunu okolia elektrárne.

Tip z redakcie: Ťažba Bitcoinu môže spotrebovať 0,5 % celosvetovej elektrickej energie

4. Energia z prílivov a odlivov

Ide o pomerne nový a preto neznámy zdroj obnoviteľnej energie. Práve preto sa mu zatiaľ nedostáva toľko pozornosti a adopcie po celom svete, ako by si možno zaslúžil. Pri tomto type je rovnako ako pri vodnej energii využívaná kinetická energia vody. Avšak nevyužíva sa tu kinetická energia z riek, ale z prílivov a odlivov v moriach, ktoré generujú elektrickú energiu.

Tento typ technológie trpí najmä veľmi veľkými počiatočnými investíciami. Keďže ide o novovyužívaný zdroj obnoviteľnej energie, získavanie energie z prílivov a odlivov ešte nebolo optimalizované. Dá sa tak predpokladať, že pri technologických pokrokoch v tomto sektore by sa mohli počiatočné náklady výrazne znížiť.

Ďalšou nevýhodou je, že vhodné prostredie pre takúto elektráreň sa hľadá len veľmi ťažko. Pre zaujímavosť, najväčšia takáto elektráreň sa nachádza v Južnej Kórei (náhoda?). Má 10 generátorov s celkovo kapacitou až 254 MW.

Technológia samotná sa pri energii generovanej z prílivov a odlivov delí do štyroch rôznych častí. Ide o generátor prúdu, ďalej o takzvanú prílivovú a odlivovú hrádzu, dynamickú silu prílivu a odlivu a nakoniec lagúnu. Pre všetky tieto typy platí, že zatiaľ trpia tým, že celková prílivová a odlivová energia je iba v počiatkoch. Rôzne výskumy a vylepšenia však môžu tento zdroj obnoviteľnej energie dostať na výslnie. Bude na to však potrebný nielen čas, ale najmä financie.

Záver

Či sa niektorá z obnoviteľných energii začne pri ťažbe kryptomien výrazne využívať je zatiaľ iba v rukách ťažiarov a ťažiarenských spoločností. Určite sa avšak nedá poprieť potenciál, ktorý takýto typ generovania energie má. A nejde iba o vidinu nižších nákladov za energiu, ale najmä o zachovanie a šetrenie našej planéty. Takýto krok by navyše mohol kryptomeny „zbaviť” jedného negatíva, ktoré je často vyčítané novej technológii, a tým je zbytočné míňanie elektrickej energie.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.