Do roku 2030 blockchain nahradí všetky tradičné bankové služby

Kategorie: Novinky
Do roku 2030 blockchain nahradí všetky tradičné bankové služby
Do roku 2030 blockchain nahradí všetky tradičné bankové služby Zdroj: shutterstock.com/PushishImages

Podľa Štátnej banky Indie by technológia blockchain mohla nahradiť všetky doposiaľ používané bankové služby.

Banky v tom majú jasno: Blockchain áno, krypto nie

Napriek tomu, že prevažne bankový sektor sa stavia odmietavo k idei nahradenia tradičnej meny kryptomenou, technológiám ako blockchain ostáva otvorený. Odmietavý postoj ku digitálnym menám je pochopiteľný. Banky by do istej miery neboli pre ľudí až tak zaujímavé a ich produkty by sa využívali čoraz menej. Tým by v konečnom dôsledku stratili aj na poplatkoch, ktoré sú jedným zo zdrojov financovania týchto inštitúcií.

Čo prinesie rok 2030

Blockchain je však úplne iná záležitosť a bankám môže priniesť úsporu. Predovšetkým na zamestnancoch starajúcich sa o automatizáciu a finančnú bezpečnosť. A že táto idea nie je nereálna potvrdzuje aj vyjadrenie Štátnej banky Indie, ktorá uvádza, že blockchain by mohol byť v bankovom sektore plne zavedený v roku 2030.

Vedúci inovácii pre Štátnu banku Indie (SBI) Sudin Baraokar povedal:

“Spoločne s vládou a verejným sektorom pozorne sledujeme ako by technológia blockchain mohla byť využiteľná v našom segmente.”

Baraokar zároveň dodal, že SBI už oslovila ďalšie veľké banky v krajine s cieľom oboznámiť ich s touto technológiou. Spoločným zámerom je priniesť efektívne riešenia za prijateľné náklady.

SBI: neinvestujte do Bitcoinu

“Ľudia si môžu svoje financie uložiť na bankový účet alebo investovať do Bitcoinu. Musia si však uvedomiť aj potenciálne riziká spájané s kryptomenami. Ich rozhodnutia nemáme ako zastaviť, našou zodpovednosťou je však upozorniť ich na všetky nástrahy. Každopádne, investíciu do Bitcoinu neodporúčame.”

Baraokar ďalej dopĺňa, že najvyššou prioritou banky je budovať dôveru u svojich klientov. A to aj pri zavádzaní nových technológií.

“Musíme sa riadiť vládnymi predpismi, pretože tie sú pre nás smerodajné. Naďalej budeme pokračovať v obchodovaní so štandardnými fiat menami a tento náš postoj sa v blízkej budúcnosti určite nezmení.”

Zo správy teda jasne vyplýva, že zatiaľ čo Štátna banka Indie nesúhlasí s používaním kryptomien pre jej riziká, otázke zavedenia blockchainu ostáva naklonená. Napokon presne takýto postoj sa od tohto segmentu dal čakať. Nepovoliť niečo čo ma ohrozí a implementovať niečo čo mi zníži zisk. Čo už na tom, že blockchain a Bitcoin, respektíve kryptomeny, sú previazané. Ale nie je všetkým dňom koniec a možno aj z tejto strany sa raz dočkáme akceptácie.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.