Vedúci predstavitelia amerických podnikov sú čoraz menej optimistickí, pokiaľ ide o stav americkej ekonomiky. Podľa nedávneho prieskumu generálni riaditelia čoraz horšie hodnotia stav ekonomiky a viac ako polovica z nich očakáva recesiu.
Americkí podnikatelia očakávajú recesiu
Na hrozbu recesie upozorňujeme na Kryptomagazine pravidelne (napríklad tu), keďže ide o tému, ktorá sa až tak často nereflektuje v slovenských médiách, hoci v zahraničí je témou, ku ktorej sa vyjadruje čoraz viac osobností a dokonca už aj bánk. Podľa nedávneho amerického prieskumu Conference Board v 2. štvrťroku tohto roku dôvera generálnych riaditeľov amerických firiem klesla už v štvrtý štvrťrok po sebe. Miera dôvery je teraz na úrovni 42 bodov, čo je pokles oproti 57 bodom v prvom štvrťroku, čo je zas úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od začiatku pandémie COVID-19.
Čoraz viac generálnych riaditeľov stráca dôveru v americkú ekonomiku a hodnotí ju kriticky. Takmer 60 % opýtaných generálnych riaditeľov očakáva, že inflácia sa v najbližších rokoch zníži, no zároveň sa však riaditelia domnievajú, že zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Fedu spôsobí krátku recesiu. Šesťdesiatjeden percent generálnych riaditeľov uviedlo, že ekonomické podmienky sú horšie ako pred šiestimi mesiacmi, pričom v prvom štvrťroku to bolo 35 %. Tridsaťsedem percent generálnych riaditeľov uviedlo, že podmienky v ich vlastnom odvetví sú horšie ako pred šiestimi mesiacmi, čo je nárast oproti 22 % v prvom štvrťroku.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Ako sa uchrániť pred infláciou? Rady a tipy
Ľudia začínajú šetriť
Podľa šéfredaktora Investopedie Caleba Silvera začínajú spotrebitelia prechádzať do šetriaceho režimu, čo ďalej negatívne ovplyvní podnikateľské ceny a celý sektor, keďže v súčasnosti podnikatelia prenášajú bremeno inflácie na spotrebiteľov:
„Spoločnostiam sa zatiaľ darí prenášať rastúce náklady na spotrebiteľov, ale nastane bod zlomu, keď spotrebitelia nebudú ochotní míňať na nič iné ako na základné potreby. Rastúce zostatky na kreditných kartách toto spomalenie predpovedajú a s rastom úrokových sadzieb spotrebitelia pravdepodobne utiahnu svoje peňaženky,” dodal Caleb Silver.
Nedôvera amerických podnikateľov v stav americkej ekonomiky a v monetárnu politiku americkej centrálne banky nie sú pozitívne signály pre globálne trhy. V budúcnosti sa očakáva ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb FED-om, čo môže negatívny sentiment na trhoch a v podnikateľskom sektore ešte zhoršiť.
Čítaj ďalej: Kryptomena týždňa: Oasis Network – kryptomena veľrýb a inštitúcií