nuclear-jadrová-zbraň-raketa

Svet sa stáva zase o trochu menej bezpečným miestom. USA totiž najnovšie odstúpili od dohody s Ruskom o jadrových zbraniach stredného doletu. S odstúpením dohody sa obom štátom otvoria nové možnosti šírenia jadrových zbraní.

Dohoda z obdobia studenej vojny

Michail Gorbačov a Ronald Reagan v roku 1987 podpísali dohodu, ktorá nesie názov The Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (INF). Tá v podstate zakazovala výrobu jadrových zbraní s doletom medzi 500 a 5500 km.

Dohoda z konca studenej vojny ale dnes zomrela. Americká strana totiž ohlásila, že od dohody ustupuje. Dôvodom je presvedčenie NATO a USA, že Rusko dohodu pravidelne porušuje. Podľa USA totiž Rusko vyrába nový typ riadených rakiet.

Informácie o cene BTC: [SPRÁVY] Bitcoin stále zápasí s 10 000 $ – Jeff Bezos predáva akcie Amazonu – Prichádza altseason?

Podľa americkej strany sú dostupné dôkazy o tom, že Rusko do výzbroje svojej armády zaradilo množstvo rakiet 9M729. Spojenci v rámci NATO tvrdia, že americké dôkazy sú dostatočné, a že je odstúpenie od dohody logické.

„Za zánik dohody je jednoznačne zodpovedné Rusko,“ povedal minister obrany USA Mike Pompeo. „S plnou podporou všetkých spojencov v rámci NATO sa Spojené štáty rozhodli odstúpiť od dohody a naďalej nebudú plniť záväzky, ktoré z nej vyplývajú,“ dodal.

Dohoda už bola mŕtva, hovoria Rusi

Formálne sa od dohody o obmedzení jadrových zbraní odstúpilo už podstatne skôr. Už vo februári totiž Donald Trump oznámil, že ak Rusko nezmení svoj prístup, tak 2. augusta USA dohodu oficiálne pochová.

Lenže krátko po prvom oznámení od Trumpa reagoval Vladimir Putin slovami, že Rusko už nebude plniť svoje záväzky. Od februára bola dohoda v stave klinickej smrti.

Generálny tajomník OSN neskrýval svoje rozčarovanie nad krokmi dvoch veľmocí. „Neoceniteľná brzda nukleárnej vojny je stratená,“ povedal António Guterres. „S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať zvýšené nebezpečenstvo vo vzťahu k balistickým strelám,“ dodal.

Guterres ale zároveň vyzval k hľadaniu novej zhody a novej cesty pre medzinárodnú kontrolu zbraňových systémov. Podľa analytikov je pravdepodobné, že zrušenie dohody povedie k novému zbrojnému závodu medzi veľmocami.

Kto má koľko jadrových zbraní

Podľa odhadu vlastní najviac jadrových zbraní Rusko. Tu sa odhaduje, že výsledné číslo je približne 6500 kusov jadrového arzenálu. Hneď za ním sú potom USA, ktoré však majú s veľkou pravdepodobnosťou podstatne modernejší jadrový arzenál, ktorý obsahuje približne 6200 kusov.

Ďaleko za nimi sú potom Francúzsko a Čína. Obidve tieto krajiny majú cca 300 jadrových zbraní. Najväčšie nebezpečenstvo jadrovej vojny ale hrozí medzi Indiou a Pakistanom. Tieto krajiny sú totiž stále vo vojne a obe vlastnia cez 100 jadrových zbraní.

nukleární zbraně
Zdroj: https://www.ploughshares.org/world-nuclear-stockpile-report

Svet tak urobil jeden dôležitý krok späť. Späť k vysokej miere zbrojenia a súboju o to, kto bude mať jadrovú dominanciu nad svetom. To je bohužiaľ zlou správou pre všetkých obyvateľov planéty.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
hal

Vypovede dohody o raketach stredneho doletu znaci len to,ze Europa sa ich nahlta v najblizsom case dostatocne.Opät buduce bojisko Europa.Ako vzdy

NATO

Tak teda USA a NATO 😀 Sú až trápny, ako ľuďom trepú do hláv ako sú Rusi agresori a že stále útočia 😀 Stačí sa pozrieť na hranice NATO a prečo USA nechcela aby sa Rusko nedostalo do NATO (aby rusi nemohli taktiež rozmiestňovať vojenské základne v členských štátoch NATO, čiže aj v USA). Amíci si tu pekne cez NATO rozmiestňujú ich mierové raketové základne 😀 a chceli to aj na ukrajine, čo vyvrcholilo k anexii Krimu o čom ľudia čo sledujú mainstreamove videa nevedia ani fň a žerú len to čo im povedia v správach 😀 Zrazu nemá NATO… Čítať ďalej