Umelá inteligencia predstavuje nebezpečentsvo. Pred čím si dať pozor?

Novinky Umelá inteligencia a varovanie od FBI.
Umelá inteligencia a varovanie od FBI. Zdroj: shutterstock.com/Stokkete/LuckyStep
Kvakomat PC bannerCatslap ICO mobil baner

Každá nová technológia so sebou prináša výhody, ale aj nevýhody. Umelá inteligencia (AI) však môže spôsobiť zlom, aký sme v histórii našej civilizácie ešte nevideli. Môže totiž prekonať ľudskú inteligenciu a stať sa sebestačnou. Podľa správy Cryptonews vydal najnovšie varovanie pred umelou inteligenciou vo forme deepfake aj Federálny úrad pre vyšetrovanie.

Varovanie od FBI

FBI uviedla, že deepfake videá sa zneužívajú na manipuláciu s fotografiami a videami, ktoré páchatelia získavajú z účtov sociálnych médií alebo otvoreného internetu. Následne obeť vydierajú a obťažujú ju. Jej falošné snímky sa šíria napríklad na pornografických webových stránkach. Obete pôvodne ani len netušia, že ich fotografie alebo videá niekto skopíroval a zmanipuloval.

Federálna agentúra odporučila ľuďom, aby boli opatrní pri uverejňovaní osobného obsahu na internete. Deepfake sú často zneužívané aj na podvody s kryptomenami. Podvodníci sa vydávajú za známe osoby ako napríklad Elona Muska a snažia sa vo falošnom videu získať dôveru potenciálnych obetí.

Deepfake umelá inteligencia.

Deepfake umelá inteligencia. Zdroj: shutterstock.com/Mihai Surdu

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Sebestačnosť ako najväčšia hrozba

Varovanie FBI sa týka deepfake videí, za ktorými stoja reálni ľudia, no ide o ukážku toho, ako rýchlo umelá inteligencia napreduje. Nejde ani zďaleka len o falošné obsahy na internete, ale o čoraz väčšiu autonómiu umelej inteligencie. Svetoví odborníci, profesori, výskumníci aj vývojári z firiem ako je Microsoft, Google či OpenAI spoločne vydali vyhlásenie o riziku AI.

Sebestačnosť umelej inteligencie znamená, že sa bude vyvíjať bez ľudského zásahu. Zatiaľ žiadna iná technológia na svete sa nevyvíjala bez ľudí. Nedávno sme vás informovali o simulácii, v ktorej mal AI dron opakovane „zabíjať” svojho ľudského operátora, pretože sám vyhodnotil, že je to prospešné pre misiu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Predstavuje umelá inteligencia pre ľudstvo zlom?

Dokonca aj samozvaný otec umelej inteligencie, Elon Musk, na svetovom vládnom summite v Dubaji povedal, že jedným z najväčších rizík pre budúcnosť civilizácie je AI. Existujú riziká ako vznik dezinformácií, manipulácie, nezamestnanosť alebo lenivosť. Tou najväčšou hrozbou je sebestačnosť.

Ak bude AI úplne sebestačná, nebudeme ju mať pod kontrolou. Navyše jej dáme s otvorenou náručou okamžitý prístup ku všetkým údajom, ktoré sú dostupné na internete. Rovnako sa môže rozvíjať aj trh s deepfake videami, ktoré si umelá inteligencia bude môcť vytvárať sama.

Mohlo by ťa zaujímať: Toto je 7 skutočne desivých faktov o umelej inteligencii

txbFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.