Týždeň v kryptomenách: Musk a Twitter, adopcia Bitcoinu, zlato, komodity a nehnuteľnosti na vzostupne

Novinky Týždeň v kryptomenách: Musk a Twitter, adopcia Bitcoinu, zlato, komodity a nehnuteľnosti na vzostupne
Týždeň v kryptomenách: Musk a Twitter, adopcia Bitcoinu, zlato, komodity a nehnuteľnosti na vzostupne. Zdroj: https://www.shutterstock.com/
BitmarketsPepe Unchained mobil

Máme tu opäť koniec pracovného týždňa. V dnešnom článku vám prinášame zhrnutie niektorých dôležitých udalostí, ktoré sa odohrali v ekonomickom a kryptomenovom svete.

Musk kúpil Twitter

Začiatok tohto týždňa sa niesol v duchu správy, ktorá rezonovala všetkými médiami: miliardár Elon Musk kúpil známu sociálnu sieť Twitter. Musk kúpil všetky akcie Twitteru v hodnote 54,20 dolárov za akciu, čím sa stal úplným majiteľom podielu spoločnosti. Scenár o prípadnom shortovaní akcií Twitteru (TWTR) sa nenaplnil, naopak, akcie Twitteru nachvíľu narástli.

So správou o odkúpení Twitteru Muskom sa prebudil nakrátko aj kryptomenový trh, ktorý bol v tom čase v poklese. Bitcoin sa nachádzal na hladine 38 000, no po správe vyletel na 40 000, aby sa následne prepadol, tentokrát už pod cenu 38 000. Musk je naklonený kryptomenám, predovšetkým kryptomene DOGE, s ktorou avizoval, že má veľké plány. DOGE v čase ohlásenia kúpy vyletel o 40 %, následne však so zvyškom trhu klesal dolu. Muskovo vlastníctvo Twitteru môže zlepšiť na sociálnej sieti podmienky, ktoré sú naklonené kryptomenám. Uvidíme, aké zmeny budú aplikované časom.

Druhá krajina sveta prijala Bitcoin ako štátnu menu

Medzitým, ako sa na povrch dostávajú negatívne správy o (ne)používaní Bitcoinu v El Salvádore, prvej krajine, ktorá prijala Bitcoin ako zákonné platidlo popri americkom dolári, druhá krajina prijala Bitcoin ako svoju menu. Reč je Stredoafrickej republike. Krajina a jej vláda sú pozitívne naklonené kryptomenám, čo sa prejavuje aj v stanovení regulácií a najnovšie aj v oficiálnom prijatí Bitcoinu.

Táto správa s trhmi moc nepohla. Dôvodom môže byť aj fakt, že pokus El Salvádoru s BTC nevyzerá dobre. Väčšina obyvateľstva Bitcoin vôbec nepoužíva, resp. ho ihneď predala po tom, ako štát rozposlal občanom malú sumu v BTC. Celý kryptomenový svet bude teda pozorne sledovať, ako sa s realitou Bitcoinu ako štátnej meny vyrovná africká krajina.

Čítaj ďalej: HOT! – je to oficiálne! Druhá krajina sveta oficiálne prijala Bitcoin ako zákonné platidlo!

Akcie v korekcii, zlato a komodity na vrchole

Akcie od začiatku roku 2022 krvácajú. Pýtať sa prečo nemá veľký zmysel, keďže dôvodov je viacero. V roku 2021 rástli šialeným tempom podobne ako kryptomeny. V roku 2022 sú najväčšie indexy v korekcii. 20 najlepších spoločností v Indexe Russel 1000, ktorý reprezentuje 1 000 najväčších spoločností z indexu Russel 3000, stratilo v priemere už 22 %. Podobne sú na tom aj kryptomeny a Bitcoin, ktoré sa nepreukázali ako nástroj proti inflácii. Po ohlásení vojny na Ukrajine klesajú a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v blízkej budúcnosti zmeniť.

Naopak, zlato a komodity rastú. Ako upozornil Charlie Biello, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Compound Capital Advisors, zlato a komodity sú od začiatku roka v zelených číslach: zlato (5,5 %) a komodity (30,7 %). Pokiaľ bude vojna pokračovať a sankcie budú v platnosti, môžeme realisticky očakávať, že hodnota zlata a komodít bude rásť. O raste komodít nemusíme špekulovať, stačí sa pozrieť naokolo a vidíme, ako rastú.

Zlato a komodity sú v roku 2022 ziskové.

Zlato a komodity sú v roku 2022 ziskové. Zdroj: Twitter

Bublina s nehnuteľnosťami rastie

Bublina okolo nehnuteľností nám tento rok opäť narástla. Vidieť to výrazne na situácii v Amerike, kde priemerný dom stojí 6,5-krát viac, ako je priemerný príjem jednej domácnosti. Ceny domov v Spojených štátoch naďalej rastú v dôsledku vysokého dopytu a obmedzenej ponuky, pričom sa stávajú viac mimo dosahu príjmu priemernej domácnosti. Spoločnosť Finbold nedávno uviedla, že údaje za marec 2022 ukázali, že priemerná cena existujúcich domov vzrástla o viac ako 30 % len za dva roky.

Charlie Bilello, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Compound Capital Advisors, názorne ilustroval túto myšlienku na Twitteri 26. apríla:

Stredná cena nového domu v USA je teraz 6,5-krát vyššia ako priemerný príjem domácnosti. Bývanie nebolo nikdy také nedostupné v pomere k príjmom,” povedal.

Ceny nehnuteľností sa v Amerike za posledných 10 rokov viac ako zdvojnásobili. USA nie sú jedinou krajinou, ktorá zaznamenala enormný nárast cien nehnuteľností. Minulý týždeň Finbold oznámil, že údaje zo španielskeho trhu s nehnuteľnosťami ukazujú, že záujem o tento sektor sa od novembra 2021 zvýšil o 400 %. Trh s nehnuteľnosťami sa ukázal ako bezpečný prístav pre investorov, ktorí čelia makroekonomickej nestabilite, inflácii a zvyšovaniu cien, ktoré ešte zhoršuje prebiehajúca ruská invázia na Ukrajinu.

Čítaj ďalej: 5 tipov, ako pri obchodovaní s kryptomenami neprísť o peniaze

Flockers PCtxb

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.