Transakčné poplatky BTC a ETH klesli už o 95 % od historických maxím

0

Cena za použitie bitcoinových a ethereových blockchainov je na rýchlom poklese. Svedčí o tom 93% – 95% zníženie priemerných transakčných poplatkov za posledných pár mesiacov. Za zníženie vďačíme prudkému poklesu cien BTC a ETH.

Poplatky sa platia minerom, ktorí spracúvajú transakcie na typickom blockchaine proof-of-work. Výška poplatku závisí od veľkosti transakcie v bajtoch a od toho, koľkými transakciami minca v minulosti prešla. Ponuka a dopyt tiež určujú veľkosť transakčného poplatku.

Čítajte tiež – Microstrategy nemá príjmy na splácanie strát z BTC – s nákupmi však nekončí

Poplatky za BTC a ETH prudko klesajú

Bitcoin aj Ethereum zaznamenali v apríli historické maximá transakčných nákladov, čo sa zhodovalo s cenovými vrcholmi.

Priemerný poplatok za transakciu Bitcoinu dosiahol 24. apríla 62,77 USD – toto číslo presiahlo historické maximum 55 USD z decembra 2017, ktoré trvalo viac ako tri roky. V nedeľu poplatky klesli až na 4,38 USD. To znamenalo zníženie o 93%, a poplatok je späť na úrovni z decembra 2020.

Rovnaký vzorec bol zaznamenaný aj v prípade Etherea. Priemerné transakčné poplatky 12. mája vzrástli až na 69,92 USD. Išlo o historické maximum nákladov na používanie Etherea. Nárast bol ovplyvnený aj uvedenim decentralizovaného financovania a burzy Uniswap, ktorá je dlhodobo najväčším spotrebiteľom zdrojov na ethereum.

V nedeľu boli priemerné poplatky Etherea len 3,44 USD, čo je hodnota, ktorá bola naposledy zaznamenaná v januári 2021. Ide tak o 95% zníženie. Poplatky za oba blockchainy majú tendenciu skákať vždy, keď dôjde k náhlemu zvýšeniu ceny mince alebo k novej aplikácii, ktorá zvýši využitie siete.

Historiké nárasty transakčných poplatkov. Zdroj: Bitinfocharts.com
Historické nárasty transakčných poplatkov. Zdroj: Bitinfocharts.com

Počet transakcií s Bitcoinmi aj s Ethereom tiež klesá. V období od januára do júna klesol denný počet bitcoinových transakcií z približne 400 000 na iba 175 000. Rovnako počet samotných transakcií s Ethereom klesol iba z mája na jún z 1,6 milióna na 1 milión, čo predstavuje pokles o 37,5%.

Salvádor prijme BTC za zákonné platidlo – z výnosu sa nebudú platiť dane

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.