Microstrategy nemá príjmy na splácanie strát z BTC – s nákupmi však nekončí

0

Nadmerné zadĺženie voči BTC spôsobilo, že akcie spoločnosti MicroStrategy už od februára poklesli o viac ako 63%. Spoločnosť napriek tomu ignoruje riziko a teraz chce zvýšiť dlh a znovu kúpiť Bitcoin.

Spoločnosť MicroStrategy 7. júna oznámila, že „má v úmysle získať celkovú istinu 400 miliónov dolárov zo zaistených bankoviek v súkromnej ponuke na získanie ďalších Bitcoinov“. Spoločnosť už vlastní viac ako 92 000 BTC v hodnote približne 3,31 miliárd dolárov pri súčasnom výmennom kurze.

BTC/USD (modrá) vs. MSTR (oranžová) YTD. Zdroj: TradingView
BTC/USD (modrá) vs. MSTR (oranžová) YTD. Zdroj: TradingView

Strácanie peňazí v prospech BTC?

V predchádzajúcich vyhláseniach MicroStrategy objasnila, že buduje portfólio Bitcoinov ako poistku proti pokračujúcej devalvácii hlavných svetových mien. Spoločnosť sa však svojimi nákupmi Bitcoinov účinne chránila pred nielen poklesom amerického dolára.

Čistý príjem Microstrategy klesol o  121,90% v 2020. Zdroj: Wall Street Journal
Čistý príjem Microstrategy klesol o 121,90% v 2020. Zdroj: Wall Street Journal

Pohľad na alternatívne holdingy spoločnosti MicroStrategy tiež ukazuje, že spoločnosť je príliš vychýlená smerom k Bitcoinu. Nehnuteľnosti tvoria menej ako 0,2% celkových investícií.

Čítajte tiež – Bitcoin – dlhodobí držitelia začínajú preberať iniciatívu

To je obzvlášť riskantné, keď sa vezme do úvahy cenová volatilita Bitcoinu. MicroStrategy negeneruje dostatočné príjmy na splácanie dlhovej záťaže a pri tom sa veľmi spolieha na zisky z Bitcoinu. Navyše chce teraz vyzbierať ďalšie stovky miliónov, aj keď konvertibilné bankovky majú byť splatné až v roku 2028.

MicroStrategy riskuje platobnú neschopnosť, ak by Bitcoin v budúcnosti poklesol o viac ako 50%. MicroStrategy však s najväčšou pravdepodobnosťou zlikviduje svoje podiely v Bitcoinoch, aby sa vyhla platobnej neschopnosti.

Prezident Salvádoru chce prijať Bitcoin za zákonné platidlo

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.