Pozor, toto sú najhoršie kryptomenové podvody. Ako sa nenechať okradnúť

Novinky Pozor na kryptomenové podvody
Pozor na kryptomenové podvody. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits
BitmarketsBitmarkets

Spolu s vývojom kryptomien sa vyvíjajú aj kryptomenové podvody. Za posledné roky sme boli svedkami viacerých podvodov a rovnako aj v roku 2023 môžeme očakávať, že sa táto situácia výrazne nezlepší. Pre lepšie pochopenie toho, ako si dať pozor na rôzne druhy podvodov aj v tomto roku, je dobré poznať jednotlivé formy, o ktorých bližšie informoval kryptomenový portál Forkast.

Kryptomenové podvody

Najväčší úspech kriminálnych živlov vo svete kryptomien bol dosiahnutý ešte v roku 2019, keď investori celkovo prišli o viac ako 4,3 miliardy dolárov. Prevažná časť týchto prostriedkov má jedného spoločného menovateľa, ktorým je Ponziho schéma. Ak ste sa v minulosti stretli s projektami, ktoré vám ponúkali astronomické zárobky s minimálnym rizikom, dajte si pozor. Pyramídová schéma môže fungovať jedine vtedy, keď je zabezpečený neustály prísun nových investorov. Tento proces však nemôže fungovať donekonečna.

Vo finálnej fáze sa totiž celá schéma zrúti a vrchol pomyselnej pyramídy zinkasuje všetky peniaze od investorov. Najväčšie a zároveň najväčšie Ponziho schémy vo svete kryptomien boli projekty OneCoin a Plus Token. Druhý menovaný projekt predstavoval čínsku spoločnosť, ktorá lákala investorov na 30 % mesačný profit. Výsledkom boli ukradnuté prostriedky 3 miliónov investorov v celkovej hodnote viac ako 2 miliardy dolárov.

O projekte OneCoin si môžete prečítať v našom článku, ktorý podrobne popísal túto najznámejšiu kryptomenovú Ponziho schému: OneCoin: kryptomenová Ponzi schéma, ktorá zarobila miliardy

Kryptomenový podvod

Kryptomenový podvod. Zdroj: Shutterstock.com/Zephyr_p

Podvodníci sa vynašli

S pribúdajúcim časom a veľkou popularitou kryptomien sa v roku 2020 podarilo podvody do istej miery pozastaviť. Výsledkom bol viac ako 75 % pokles príjmov z nelegálnych aktivít. Kriminálnici tak museli prísť s niečím novým a doteraz nepoznaným. Tu prichádzajú na scénu investičné podvody. V tomto prípade je scenár podvodu veľmi jednoduchý. Investori sú nalákaní, aby svoje prostriedky vložili do novo vznikajúceho projektu, ktorý v budúcnosti raketovo vystrelí. Len čo sa však nahromadí dostatočný kapitál, zakladatelia projektu jednoducho zmiznú. Typickým príkladom zo sveta kryptomien je podvod spoločnosti Mirror Trading International, vďaka ktorému podvodníci získali viac ako 1,7 miliardy dolárov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vznik „Rug Pullov”

Aj tu bol scenár podobný, a tak koncom roka 2021 prišiel na scénu nový typ podvodných projektov známy pod označením „Rug Pull”. Ide o veľmi zákerný typ podvodu, keďže vám ako investorom už od základu nie je umožnené vybrať si svoje prostriedky. To môžu iba „vyvolení”. Typickým príkladom bol masívne medializovaný kryptomenový projekt Squid Game.

Cena tokenu SQUID bola vystrelená z 1 centu až na 90 dolárov a následne prudko spadla na absolútne dno, keďže ľudia stojaci za týmto projektom začali vyberať svoje prostriedky. Práve preto sa to nazýva Rug Pull. V doslovnom preklade je to „vytiahnutie koberca spod zeme”. Žiaľ, najviac v tomto prípade trpí sektor DeFi, ktorý tvorí až 37 % z celkového profitu podvodníkov.

Známy rug pull Squid Game inšpirovaný seriálovou predlohou

Známy rug pull Squid Game inšpirovaný seriálovou predlohou. Zdroj: Shutterstock.com/Hit Stop Media

Bude tento trend pokračovať?

Neznalosť fungovania a základných princípov blockchainovej technológie bude hnacím motorom podvodníkov. Čím viac budú kryptomeny akceptované vo svete, tým viac budú pribúdať investori a s nimi aj nové podvodné projekty. Ak sa teda nič radikálne neudeje, trend čoraz viac prepracovaných podvodov bude naďalej pokračovať.

Do tohto príbehu však môžu výrazne prehovoriť regulačné orgány. Tie môžu kriminálnikom v tomto sektore výrazne klepnúť po prstoch. Široká verejnosť musí prestať vnímať kryptomeny ako podvodné a vysoko rizikové projekty. Naopak, musia ich prijať ako investičné aktíva a platobné prostriedky, ktoré nám vďaka blockchainovej technológii môžu uľahčiť život.

Čítaj ďalej: Hlupáci nakupujú zlato, nakúpim ešte viac bitcoinov, informuje miliardár Mark Cuban

Best Wallet PCOkazio mobil