Nastáva centralizácia Bitcoinu? Správa o ťažbe vyvoláva znepokojenie

Novinky Bitcoin a centralizácia
Bitcoin a centralizácia. Zdroj: Shutterstock.com/Artie Medvedev a Shutterstock.com/Jiap
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Väčšinu bitcoinov drží len malý počet investorov. To isté platí aj o ťažobných fondoch, pričom podľa News Bitcoin len 2 z nich ovládajú viac ako 50 % globálneho hashrate. Môže mať Bitcoin problém s centralizáciou aj napriek tomu, že ho nevlastní žiadna firma?

Počas posledného týždňa hashrate narástol na hodnotu 300 exahash za sekundu (EH/s) po tom, čo Texas pozastavil mnohé ťažobné operácie 25. decembra. Je pravdepodobné, že obťažnosť ťažby BTC výrazne klesne, čo by mohlo dočasne odbremeniť ťažiarov už v aj tak neľahkej situácii, keďže náklady rastú a cena BTC sa nachádza na pomerne nízkej hodnote.

Pozitívny vplyv je možné vidieť aj na zaťažení siete, pričom hashrate začal opäť klesať. To, čo ale naozaj vzbudzuje pochybnosti, je sila popredných ťažobných fondov. Ako vidíme na grafe nižšie, Foundry USA ovládal posledné dni v roku až 31,4 % a Antpool 21,9 % hashratu. Hneď potom nasleduje F2Pool so 14,3 %, ViaBTC s 9,3 % a Binance Pool s 9,1 %. Ostatné fondy zaznamenali podiel trhu pod 3 %.

Bitcoin: ťažobné fondy

Bitcoin: ťažobné fondy. Zdroj: News Bitcoin

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Je Bitcoin centralizovaný?

Bitcoin predstavuje decentralizovanú sieť, ktorú nemôže nikto ovládať. Je to ale pravda? Ak iba zopár peňaženiek disponuje veľkým množstvom BTC, je možné cenou manipulovať. Ako sme vás informovali už skôr, burzy taktiež čelili veľkých presunom mincí, čo vyvolávalo otázky o manipulácii ceny veľkými hráčmi.

Okrem samotnej držby, Bitcoin naozaj môže byť centralizovane riadený v prípade, že spomínané ťažobné fondy ovládnu trh z dlhodobého hľadiska. Aj keď metrika nehovorí o tom, koľko BTC vlastnia, napriek tomu majú silu rozhodovať o budúcnosti siete.

Ďalšou dôležitou oblasťou, ktorá môže s ťažbou zamávať, sú regulácie. Zákaz ťažby BTC v budúcnosti určite spôsobí krach mnohých ťažobných fondov a situácia sa môže zo dňa na deň zmeniť. O podobnej udalosti sme vás tiež nedávno informovali.

Ak si na záver položíme otázku, či má Bitcoin problém s centralizáciou, zistíme, že je to iba ďalšie aktívum, ktorého väčšinu ovláda iba zopár spoločností a veľkých hráčov. Aj napriek decentralizovanej sieti Bitcoin hromadia tí, ktorí ho majú vo veľkých objemoch. Informácie o jednotlivých fondoch môžete získať na stránke Miningpoolstats.

Mohlo by ťa zaujímať: 3 veci, na ktoré si dávať pozor, aby ste neprišli o svoj Bitcoin. Robíte to?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.