Toto je najlepší spôsob ako investovať do akcií

Plus Investovanie do akcií cez ETF.
Investovanie do akcií cez ETF. Zdroj: shutterstock.com/Joyseulay/Westlight
BITmarkets BITmarkets

Nikto nevie zaručiť, kedy trh akcií spadne alebo dosiahne dno a už vôbec nie opakovane. Začiatočník môže mať šťastie a vychytať dno alebo vrchol trhu, no z dlhodobého hľadiska je pre väčšinu obchodníkov takmer nemožné prekonať výkonnosť globálneho trhu. Ako zarábať na raste akcií dlhé desaťročia a zároveň čeliť primeranému riziku?

Investovanie do ETF

V posledných rokoch uprednostňujú investori na akciovom trhu predovšetkým ETF (Exchange Traded Fund) resp. verejne obchodované fondy. Tieto fondy sú obchodované na svetových burzách rovnako ako akcie spoločností. ETF nenakupujete prostredníctvom manažérov podielového fondu, ale na základe algoritmu (indexu). Výhody ETF sú:

  • Pomerne nízke vstupné náklady, ktoré vieme rozdeliť do dvoch základných skupín: vstupný a správcovský. Z dlhodobého hľadiska by ste mali akceptovať skôr vyšší vstupný poplatok a nižší správcovský a nie naopak.
  • Investovanie do indexu v jednom produkte, čo vám umožňuje podieľať sa so svojim kapitálom na globálnom trhu aj s nižšou čiastkou.
  • Vysoká diverzifikácia a nižšie riziko – Ak zvolíte investovanie priamo do konkrétnych akcií ako napríklad Apple alebo Microsoft, potenciálny výnos rastie spolu s rizikom. To rieši ETF pomocou investovania do indexu.
  • Vysoká likvidita – Investovanie do ETF je skoro také likvidné ako bežný účet. To znamená, že viete vaše investíciu premeniť na okamžitú hotovosť kedykoľvek si zmyslíte. To ale odporúčame iba v kritickej situácii, keď nevyhnutne potrebujete peniaze. Každý predčasný výber totiž znamená ušlý zisk.

Sami si účet neotvoríte

Investovanie do ETF vyžaduje prítomnosť investičného poradcu, resp. platformu pre investičných poradcov ako napríklad EIC (European Investment Centre). Na jednom mieste máte prístup ku viac ako 1500 podielovým/ETF fondom od uznávaných správcov. Dohľad nad EIC vykonáva Národná banka Slovenska (NBS) a je účastníkom Garančného fondu investícií. EIC na trhu funguje už od roku 2009.

Filtrovanie fondov na EIC

Filtrovanie fondov na EIC. Zdroj: EIC

Založenie investičného účtu funguje cez finančného poradcu, ktorý je podriadeným finančným agentom spoločnosti, ktorá spolupracuje s EIC. Klient si nedokáže otvoriť účet sám. Proces založenia účtu a vytvorenia portfólia je individuálny a mal by vám s tým pomôcť váš finančný poradca. Je ale dôležité povedať, že všetky tieto úkony je možné zrealizovať online.

Na základe typu účtu sa následne nakúpia podiely. Buď mesačne alebo dokonca niekedy aj denne. Na druhej strane, predaje podielov pri výbere realizuje EIC každý deň, čo zabezpečuje spomínanú vysokú likviditu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Výhody EIC

Výhodou EIC je aj pomerne nízky správcovský poplatok, ktorého výška je z dlhodobého hľadiska podstatnejšia ako výška vstupného poplatku. Vstupný poplatok viete splatiť okamžite alebo si ho rozložiť na splátky v presnom časovom intervale. Síce nebudete musieť zaplatiť vstupný poplatok okamžite, no budete sa počas jeho splácania oberať o ušlý zisk (ak budú trhy rásť). Kompletný cenník a ďalšie užitočné dokumenty si môžete pozrieť TU.

EIC navyše poskytuje aj stiahnutie mobilnej aplikácie, kde vidíte zloženie vášho portfólia, jeho hodnoty a historický vývoj. Taktiež si viete kedykoľvek stiahnuť podklady k zdaňovaniu ziskov z investícií cez export transakcií na investičnom účte.

Ukážka z aplikácie EIC.

Ukážka z aplikácie EIC. Zdroj: EIC

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Investovanie by ste nemali odkladať

To, či sa rozhodnete investovať pravidelne alebo jednorazovo je individuálne rozhodnutie. V súčasnosti bankové produkty podobné termínovaným vkladom neponúkajú dostatočné zhodnotenie financií a ani zďaleka nepokryjú infláciu. Z tohto dôvodu je určite vhodnejšou voľbou zvážiť investovanie práve do ETF.

V prípade, že sa zaujímate o stratégiu pravidelného investovania, odporúčame vám prečítať si nasledujúce články:

Samozrejme existuje omnoho viac možností kam investovať peniaze, no my sme pre vás vybrali tú najmenej rizikovú a najdostupnejšiu. Zároveň existuje aj viacero platforiem pre investičných poradcov, no EIC ponúka množstvo výhod za pomerne nízke poplatky. Na kúpu ETF navyše nepotrebujete žiadne odborné vzdelanie.

A to najdôležitejšie na koniec. Nezabúdajte na to, že diverzifikácia má byť súčasťou každého investičného rozhodnutia bez ohľadu na to, aké aktíva si zvolíte. To znamená, že aj portfólio v EIC by malo obsahovať rizikové, ale aj konzervatívne zložky.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú finančne negramotní. Takmer nikto neinvestuje

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: eicTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.