Slováci sú finančne negramotní. Takmer nikto neinvestuje

Novinky Investovanie Slovákov nezaujíma.
Investovanie Slovákov nezaujíma. Zdroj: shutterstock.com/kan_chana/lunopark
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Investovanie je stále pre väčšinu Slovákov tabu a často uprednostňujú držanie peňazí na bežnom účte bez úročenia. Denník Pravda prišiel s podrobnou analýzou založenou na údajoch NBS v spolupráci so Štatistickým úradom SR. Zdá sa, že v otázke peňazí sme stále vysoko konzervatívni, čo ale môže byť skôr na škodu ako úžitok.

Bohatstvo rastie, ale…

Čisté bohatstvo slovenských domácností sa v rokoch 2017 až 2021 zvýšilo o takmer 40 % z hodnoty 70 000 na 97 000 eur. Ako je to možné, keďže Slováci takmer neinvestujú? Môže za to predovšetkým rast cien nehnuteľností, ktoré vlastníme. Najviac si polepšila najmladšia veková kategória od 16 do 34 rokov a to až o 112 %.

Slováci si nepolepšili vďaka správnym investičným rozhodnutiam, ale vďaka rastu cien nehnuteľností. Problémom preto ostáva finančná negramotnosť. 9 z 10 domácností držalo svoje finančné prostriedky na bankových vkladoch, no iba 6 % investovalo do iných ako konzervatívnych finančných aktív, akými sú akcie, dlhopisy alebo podielové fondy. Celkové finančné aktíva slovenských domácností tvorili iba 11 % z celkových aktív.

Sila času v investovaní je kľúčová.

Sila času v investovaní je kľúčová. Zdroj: shutterstock.com/ITTIGallery

Tieto údaje sú alarmujúce, pretože finančný trh ponúka viacero možností, ako lepšie zhodnocovať svoje prostriedky. Držanie peňazí na bankových vkladoch spôsobuje zraniteľnosť voči inflácii a vklady strácajú z dlhodobého hľadiska svoju hodnotu. Ak si kladiete otázku do akých aktív sa oplatí investovať, odporúčame vám prečítať si článok Top 5 odvetví, kam investovať v roku 2023.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Investovanie neodkladajte

Problém neochoty investovať peniaze má ale hlbšie korene. Priemerná reálna mzda klesla na 22-ročné minimum, zatiaľ čo inflácia Slovákom vyprázdnila vrecká. Výsledkom je, že domácnostiam sa minuli úspory, ktoré boli nahromadené počas lockdownu a preto už nie je z čoho investovať. Toto je ale iba trend od roku 2020. Slováci však neinvestujú dlhodobo.

Slovensko: pokles reálnej mzdy

Slovensko: pokles reálnej mzdy. Zdroj: Tradingeconomics

Zadĺženosť domácností a celkovo Slovenska je dlhodobý problém. V kombinácii s nízkymi platmi žijeme v prostredí, kde väčšina Slovákov na investovanie ani len nepomyslí. Napriek tomu sú investície na peňažnom trhu jednoduchým spôsobom ako dlhodobo zhodnocovať svoje peniaze. Preto je potrebné začať investovať čo i len s nízkou čiastkou hneď, ako vám to situácia dovolí.

Mohlo by ťa zaujímať: 7 aktív, do ktorých sa oplatí v súčasnosti investovať

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.