Toto je hlavný dôvod prvoaprílovej mega pumpy Bitcoinu – Poznáme vinníka!?!

BitmarketsOkazio mobil

Tohtoročný prvý apríl sa naozaj vydaril. Bitcoin v priebehu jednej hodiny vyskočil o 20 % a trhu s kryptomenami tak vdýchol život do žíl. Otázkou však ostáva, čo túto masívnu pumpu spôsobilo? Verte či nie, no existuje relatívne jednoduché vysvetlenie, ktoré navyše dáva zmysel a dá sa čiastočne doložiť.

Ako väčšina podobných púmp, aj tá aprílová bola zapríčinená dlhodobou stabilitou a nízkym volume. Čím je Bitcoin stabilnejší, tým menej sa obchoduje (pretože na trhu je nuda), a tým je náchylnejší na manipulácie. Aj relatívne “malé” objemy môžu výrazne pohnúť cenou. Samozrejme za predpokladu, že je niekto ochotný minúť milióny dolárov (lacnejšie to bohužiaľ nejde).

Situácia na trhu bola koncom marca na takúto pumpu prakticky ideálna. Bitcoin sa po niekoľkých pokusoch o prekonanie rezistencie na v intervale 4200 – 4500 $ usadil tesne pod ňou. Na cene 4200 $ vznikli paywally, ktoré zabraňovali ďalšiemu rastu.

Veľa obchodníkov teda začalo shortovať. Pohyb smerom dole bol v prípade Bitcoinu oveľa pravdepodobnejší, než pohyb hore. Stoplossy si obchodníci nastavili tesne nad 4200 $, pretože táto hladina sa v priebehu mesiacov ukázala ako veľmi silná a prechody cez ňu boli vždy bolestivé.

Myslíte si, že Bitcoin downtrend už skončil? Vyjadrite svoj názor v ankete. Zatiaľ je to veľmi tesné :O

Ideálna príležitosť na “short squeeze”

Slovné spojenie short squeeze označuje jav na trhu, pri ktorom aktívum nečakaným pohybom smerom hore vyhodí stoplossy short pozícií, resp ich rovno zlikviduje.

Presne takýto short squeeze nastal aj 1.4. Najviac citeľný bol na burze BitMEX, kde boli podľa CCN likvidované shorty za pol miliardy dolárov. Na cene 4200  bol pritom tesne pred pumpou “iba” 80-miliónový paywall. Je nutné dodať, že volume na BitMEX-e je z veľkej časti iba vymyslené. Presné štatistiky teda nie sú dostupné. V každom prípade, podobný short squeeze sa udial aj na ďalších burzách.

Počas likvidácie shortov sa nakupujú Bitcoiny, čo môže spôsobiť reťazovú reakciu. Nákup totiž zväčša zvyšuje hodnotu daného aktíva. Ak sa naraz zlikviduje veľa short pozícií, spôsobí to rast a ten zase zlikviduje ďalšie shorty. Takto vznikajú pumpy na trhu s Bitcoinom.

Na začiatku je však potrebný prvotný impulz – teda niekto musí obetovať peniaze a spôsobiť počiatočný rast. V tomto prípade to musel byť poriadne drahý špás. Cena 4200 $ bola totiž na začiatku marca úplne zabetónovaná.

Kto vytvoril počiatočný impulz k rastu?

To je dobrá otázka. Mohlo ísť prakticky o kohokoľvek. O náhodného milionára, ktorý sa pokúsil o prvoaprílový žartík, o veľrybu, ktorá očakávala, že na pumpe zarobí alebo o burzu, ktorá na podobných “squeezoch” zarába peniaze, pretože aktívne obchoduje proti svojim zákazníkom.

Ehm ehm … Pozerám sa na teba Arthur Hayes – CEO burzy BitMEX, ktorá je známa svojimi nekalými praktikami! Arthur sa navyše nedávno nechal počuť, že v roku 2019 očakáva cenu 10 000 $ za Bitcoin. BitMEX zarobil na short squeeze a Arthurovi vychádza predpoveď. Všetko to sedí!

Čo hovoríte na moju konšpiračnú teóriu? Dáva to zmysel? Je Arthur Hayes zodpovedný za prvoaprílovú pumpu? Vaše názory môžete napísať napríklad do komentárov. Som na ne veľmi, veľmi zvedavý.

Šéf BitMEXu Arthur Hayes predikuje cenu Bitcoinu v roku 2019 na 10 000 $

Freedum fighters PCtxb