Digitálne meny centrálnych bánk na blockchaine, zabudnite – tvrdí Nouriel Roubini

Novinky Digitálne kryptomeny nebudú tak skoro realitou
Digitálne kryptomeny nebudú tak skoro realitou. Zdroj: Shutterstock.com/WindAwake
BITmarkets BITmarkets

Americký ekonóm a notoricky známy kritik kryptomien Nouriel Roubini tvrdí, že ak budú prijaté digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), nebudú založené na blockchaine.

CBDC sa líši od krypto mien v tom, že ide o digitálne meny vydané centrálnou bankou. Ich status zákonného platidla závisí od vládneho nariadenia alebo zákona.

Počas panela, nazvaného „Fundamentálna hodnota kryptomien a jej udržateľnosť,” Roubini povedal, že centrálne banky CBDC skúmajú, ale že ich nebudú vydávať na blockchaine alebo iných distribuovaných technológiách. Povedal:

„Hneď ako sa objavia správy o vydávaní [CBDC], ľudia zo sveta kryptomien budú jasať a budú tvrdiť, že sa krypto stáva hlavným prúdom […]. Ak sa ale pozriete pozorne na to, čo chcú banky robiť, nebude to blockchain ani krypto […]. Budú to mať na jedinej knihe a zabezpečené.”

Roubini analyzoval potenciálny vplyv prijatia CBDC, pričom poznamenal, že iba banky majú prístup k súvahe centrálnych bánk v súčasnom finančnom systéme. Súkromné osoby a korporácie tak musia ísť cez bankový systém, teda cez sprostredkovateľa.

CBDC podľa neho majú potenciál vytesniť všetko ostatné […], nielen kryptomeny […] ale aj bankové vklady […] a digitálne platobné systémy ako PayPal.

Okrem poznámok o CBDC, Roubini zopakoval mnoho z jeho kritických postojov ku kryptomenám – teda, že medzinárodné vlády budú kategoricky potláčať nejaké anonymné hodnotové systémy, a že decentralizácia v krypto je mýtus.

Hodnotu blockchainu prirovnal k excelovej tabuľke, ako sme písali skôr.

Čo čítať ďalej?

[SÚŤAŽ] Aprílový MEGA Giveaway – Vyskúšajte si plný prístup na Trading11

Zdroj: cointelegraph.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.