BTC a faktory, ktoré ovplyvňujú trh
BTC a faktory, ktoré ovplyvňujú trh. Zdroj: Shutterstock.com/SPF

Cena BTC je v klesajúcom trende od historického maxima 69 000 USD z 10. novembra. Inflácia sa medzitým v Spojených štátoch dostala nad 6,2 %. Táto správa by mohla byť prospešná pre neinflačné aktíva. Nasledovalo však odmietnutie fyzického bitcoinového ETF VanEck 12. novembra Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC).

Zatiaľ čo zamietnutie žiadosti o ETF sa vo všeobecnosti očakávalo, dôvody uvedené regulátorom môžu byť pre niektorých investorov znepokojujúce. Americký SEC uviedol neschopnosť vyhnúť sa manipulácii s trhom v dôsledku neregulovaných búrz a veľkého objemu obchodovania založeného na stablecoinoch.

Analýza širšej trhovej štruktúry je mimoriadne dôležitá. Bez ohľadu na veľkosť nadchádzajúceho znižovania v programe spätného odkúpenia dlhopisov a aktív Fedu, pohyby Bitcoinu nasledovali výnosy americkej štátnej pokladnice za posledných 12 mesiacov.

BTC/USD (oranžová) vs. 10 ročné výnosy americkej pokladnice {modrá)
BTC/USD (oranžová) vs. 10 ročné výnosy americkej pokladnice (modrá). Zdroj: TradingView

Táto tesná korelácia ukazuje, aká rozhodujúca bola menová politika Federálneho rezervného systému s rizikovejšími aktívami vrátane Bitcoinu. Navyše, pokles výnosov za posledné tri týždne z 1,64 na 1,43 čiastočne vysvetľuje slabosť kryptotrhu.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Analýza BTC – cena stále udržuje krátkodobý support. Nachádzame sa na dne?

Medvede majú pod 48 000 $ kontrolu nad trhom s BTC

Je zrejmé, že v hre sú aj ďalšie faktory. Napríklad stiahnutie trhu 26. novembra bolo primárne založené na obavách z nového variantu COVID-19. Čo sa týka trhov s derivátmi, cena Bitcoinu pod 48 000 USD dáva medveďom úplnú kontrolu nad piatkovým vypršaním platnosti opcií BTC v hodnote 755 miliónov USD.

BTC opcie otvorený záujem 17.12.
BTC opcie otvorený záujem 17.12. Zdroj: Coinglass.com

Na prvý pohľad call (nákupné) opcie v hodnote 470 miliónov USD zatieňujú put (predajné) opcie v hodnote 285 miliónov USD, ale pomer call-to-put 1,64 je klamlivý, pretože 14-percentný pokles ceny od 30. novembra pravdepodobne vymaže väčšinu býčích stávok.

Ak cena Bitcoinu ostane 17. decembra o 8:00 UTC pod 49 000 USD, po uplynutí platnosti budú dostupné len call (nákupné) opcie v hodnote 28 miliónov USD. Stručne povedané, právo na nákup Bitcoinu za 49 000 USD nemá žiadnu hodnotu, ak sa obchoduje pod touto cenou.

Jediným spôsobom, ako sa býci vyhnú výraznej strate do konca splatnosti 17. decembra, je udržať cenu Bitcoinu nad 48 000 USD. Ak však prevládne súčasný krátkodobý negatívny sentiment, medvede by mohli ľahko stlačiť cenu dole o 4 % zo súčasných 48 500 USD. Zarobili by až 105 miliónov USD, ak cena Bitcoinu zostane pod 47 000 USD.

V súčasnosti údaje o opčných trhoch mierne uprednostňujú predajné opcie, čím vytvárajú príležitosti pre ďalší negatívny tlak.

Prečítaj si tiež – Bitcoin hashrate je na úplnom maxime – čínsky ban neohrozil stabilitu najväčšej kryptomeny

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre