TOP 5 trading indikátorov pre traderov – Viete, ktoré to sú?

Pre začiatočníkov Top indikátor
Top indikátor, zdroj: shutterstock.com/Wake up
BitmarketsOkazio mobil

Dnes opäť prinášame ďalší diel zo série TOP 5. Tentoraz sa pozrieme na najlepšie a najpoužívanejšie trading indikátory. Zároveň tento článok bude úvodným dielom do novej série tvorby úspešných trading stratégií. Ktorý indikátor je najlepší?

Prečo používať v tradingu indikátory na vstup a výstup z obchodu? Obchodovanie na burze nie je o tom, že otvoríte obchod a čakáte na zisk. Dôležité je mať pripravenú stratégiu a obchodný plán. Prečo indikátory zohrávajú hlavnú úlohu v tradingu? Odpoveď je jednoduchá – určujú nám možný vstup a výstup z obchodu. Poďme sa teda pozrieť na tie najlepšie a najpoužívanejšie indikátory.

RSI – Relative strength index indikátor

Ide o celosvetovo vôbec najpoužívanejší indikátor. Môže mať niekoľko nastavení, cez ktoré nám dáva signály na vstup do obchodu. Najčastejšie sa zvykne používať na 14-sviečkovom nastavení. To znamená, že vyhodnotí situáciu na trhu za posledných 14 sviečok a podľa toho dá signál. Má dve zóny: oversold a overbought (v slovenčine prekúpené a vypredané). Pokiaľ sa indikátor nachádza v oversold zóne, tak to môže byť dobrý signál k rastu, čiže by sme mali nakúpiť. V prípade overbought by sme mali naopak predať alebo otvoriť short kontrakt. Ako signál môžeme použiť aj vytvorenie divergencie.

Zdroj: tradingview.com

Divergencia sa vyznačuje tým, že na grafe sa vytvorí vyššie high, ale naopak hodnoty na indikátore začínajú klesať. V tomto prípade môžeme vidieť vytvorenie bearish divergencie, čiže signál na predaj alebo aj zatvorenie obchodu. Podobne je to v prípade bullish divergencie.

MACD indikátor

MACD je indikátor, ktorý sa skladá z niekoľkých ďalších indikátorov. Na tradingview ho nájdeme v sekcii komunita vo viacerých variantoch. Pôvodný a zároveň najpoužívanejší sa skladá z 2 MA alebo aj z moving average a histogramu. Podobne ako RSI vykresľuje a dáva nám možné signály na základe cenového vývoja na grafe za posledné dni. Nemá určité presné hodnoty oversold a overbought zóny. Jeho hodnoty teda môžu rásť do extrémnych hladín. Rovnako sa dá využiť na vstup do obchodu po vytvorení divergencie.

MA – Moving Average

Indikátor MA je taktiež jeden z najpoužívanejších indikátorov vôbec. Funguje na princípe výpočtu priemernej ceny za isté obdobie. Dá sa nastaviť na akékoľvek hodnoty. Často sa zvykne používať MA 14, 30, 60 či 141. Všetky tieto nastavenia fungujú na rovnakom princípe. Napríklad MA 14 nám ukáže priemernú hodnotu aktíva za posledných 14 dní.

Bollinger bands indikátor

Tento indikátor ukazuje hybnú silu na trhu. Pokiaľ je vysoká volatilita, tak aj hodnoty na indikátore idú do extrémne prepálených hodnôt. V prípade, že volatilita klesne, tak naopak – hodnoty indikátora sa priblížia k cene. Dá sa z neho po otočení trendu pomerne ľahko určiť, kedy vstúpiť do trhu.

CCI – Comodity Channel index

Je veľmi podobný indikátor ako RSI. S tým rozdielom, že nemá oversold a overbought zónu. Na vstup do obchodu sa dá najlepšie využiť divergencia. Treba si dávať pozor na častú prepálenosť tohto indikátora. To znamená, že jeho hodnoty môžu pomerne dlho bez retracementu ísť jedným smerom.

Záver

Toto je len úvodný diel k indikátorom. V ďalších dieloch si jednotlivo každý z nich vysvetlíme podrobnejšie.

Prečítajte si aj: Tri dôvody, prečo väčšina ľudí prerobí na kryptomenách – Ako sa im vyhnú?

Pepe Unchained PCFlockers mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.