TOP 5 najdôležitejších aktuálnych metrík BTC podľa Glassnode

Novinky TOP 5 onchain metriky btc
TOP 5 onchain metriky btc. Zdroj: Shutterstock.com/kitti Suwanekkasit
Pepe Unchained PCBitmarkets

V tomto článku sa pozrieme na 5 indikátorov BTC, ktoré najviac definujú súčasné smerovanie Bitcoinu. Všetky sa týkajú základov bitcoinového blockchainu a momentálne počas obdobia extrémneho strachu a neistoty sú na svojich historických maximách.

Hash rate BTC

30-dňový kĺzavý priemer hash rate dosiahol historické ATH 166 EH/s 15. apríla 2021. V rovnakom čase Bitcoin dosahoval svoje ATH na 64 850 $ (modré krúžky).

Potom sa rýchlosť hash siete dramaticky znížila, najmä pre odliv baníkov z Číny v súvislosti so zákazom ťažby kryptomien v čínskych provinciách. Na minime v júli 2021 bola rýchlosť hash siete iba 95 EH/s, čo je o takmer 43 % menej ako ATH z apríla (červené krúžky).

Odvtedy sa však hash rate neustále zvyšuje a láme nové historické rekordy. Aktuálna hodnota 30-dňového kĺzavého hash rate v bitcoinovej sieti je 204 EH/s. To je o 23 % viac ako predchádzajúci ATH, napriek tomu, že Bitcoin má dnes cenu okolo 39 500 $ (zelené krúžky).

Hash rate

Hash rate. Zdroj: Glassnode

Kapacita Lightning network

Táto metrika udáva celkové množstvo BTC uzamknutých v Lightning Network, čo je vrstva 2 bitcoinového blockchainu. Jeho hlavnými funkciami je zrýchlenie transakcií BTC a zníženie transakčných poplatkov.

Kapacita siete Lightning zaznamenala exponenciálny rast a od apríla do novembra 2021 sa strojnásobila (zelená plocha). Je zaujímavé, že tento časový rámec zahŕňa letnú korekciu ceny BTC s dnom 29 000 USD a nové ATH vo výške 69 000 USD dosiahnutú 10. novembra 2021.

Ešte zaujímavejšie je, že napriek medvedím náladám na trhu Bitcoinu, kapacita siete Lightning naďalej rastie na ďalšie ATH. Aktuálny rekord je 3589 BTC a bol stanovený 10. apríla 2022 (modrý kruh).

Kapacita lightning network. Zdroj: Glassnode

Kapacita lightning network. Zdroj: Glassnode

Počet adries s nenulovým zostatkom

Meria počet unikátnych adries, ktoré majú kladný (nenulový) počet BTC mincí a je denne aktualizovaný. Zdá sa, že graf 30-dňového kĺzavého priemeru tejto metriky odoláva akémukoľvek poklesu. Od vzniku siete Bitcoinu takmer vždy monotónne stúpa.

Jedinou výnimkou je obdobie február – apríl 2018, začiatok medvedieho trhu po parabolickom vzostupe a historické ATH Bitcoinu vo výške 20 000 USD v roku 2017 (červená oblasť). Mierny pokles je možné vidieť aj počas korekcie v máji 2021 (modrá oblasť). Po spriemerovaní však počet adries s nenulovým zostatkom zostal vtedy konštantný.

V súčasnosti indikátor nastavuje nové ATH každý deň. 19. apríla 2022 bol počet adries s nenulovým zostatkom 41 243 796 (zelený kruh). Toto je ďalší argument pre dynamický rast a silné základy siete.

Adresy s nenulovým zostatkom

Adresy s nenulovým zostatkom. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Prečo je „nudná” volatilita Bitcoinu pre investorov pozitívna?

Nelikvidná ponuka BTC

Meria celkovú ponuku v držbe nelikvidných subjektov. Likvidita alebo nelikvidita účtovnej jednotky je definovaná ako pomer kumulatívnych odlevov a kumulatívnych príjmov počas životnosti účtovnej jednotky. Čím je tento pomer nižší, tým je subjekt nelikvidnejší. Inými slovami, takáto adresa alebo UXTO je určite ochotná držať svoje BTC dlhšie.

Dlhodobému, 5-ročnému grafu pomeru nelikvidnej ponuky tiež dominuje stúpajúci trend s menšími korekciami. Jediné dve veľké korekcie nastali po spomínanom vrchole koncom roka 2017 a pri ATH v apríli 2021 (modré oblasti).

Zaujímavé je, že nelikvidná ponuka naďalej rastie počas súčasnej korekcie ceny Bitcoinu a tento rast sa zrýchlil len v posledných dvoch mesiacoch. V súčasnosti je už takmer 14,5 milióna BTC považovaných za nelikvidných (zelený kruh).

Nelikvidná ponuka

Nelikvidná ponuka. Zdroj: Glassnode

Počet akumulačných adries BTC

Tento indikátor meria akumulačné adresy, ktoré sú definované ako adresy, ktoré majú aspoň 2 vklady BTC, ale ani jeden výstup. Okrem toho indikátor nezahŕňa burzové a ťažobné adresy a vynecháva adresy, ktoré boli naposledy aktívne pred viac ako 7 rokmi. Tak celkom dobre zachytáva počet dlhodobých hodlerov.

Na grafe počtu adries akumulácie, ktorý siaha až do mája 2021, tiež vidíme pomerne monotónny vzostupný trend. Od polovice februára 2022 sa však – napriek poklesu ceny BTC (šípka) – rast počtu akumulačných adries rapídne zrýchlil a rastová krivka sa zostrila (čierna čiara).

V súčasnosti indikátor zaznamenáva nový historický rekord v blízkosti 610 000 adries, ktoré obsahujú BTC a nikdy ich neutratili. Toto je ďalší signál prebiehajúcej akumulácie BTC a ďalší dôkaz čoraz silnejších základov bitcoinovej siete.

Akumulačné adresy

Akumulačné adresy. Zdroj: Glassnode

Prečítaj si tiež: Powell hovorí, že FED bude opäť dvíhať úrokovú sadzbu: o koľko?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.