Top 5 blockchain platforiem, ktoré majú šancu stať sa lídrom vo svojom odvetví

Novinky Top 5 blockchain platforiem, ktoré majú šancu stať sa lídrom vo svojom odvetví.
Top 5 blockchain platforiem, ktoré majú šancu stať sa lídrom vo svojom odvetví. Zdroj: shutterstock.com/DelookCreative
BitmarketsBitmarkets

Dva roky trvalo Microsoftu, kým v novembri 1983 dal do prevádzky prvý Windows 1.0. O ďalších 20 rokov neskôr už dominoval na trhu s PC s viac ako 90 % podielom. Rovnako ako vyššie uvedený príklad, aj technológia blockchain je stále v úplných začiatkoch a môže trvať roky, kým niektorá z nich prerazí ako spomínaný Microsoft. Dokonca je možné, že daný blockchain ešte ani neexistuje a jeho vývoj nás len čaká.

Napriek tomu, že blockchain technológia má v svetovom HDP podiel len 0.025 % (20 miliárd dolárov), analytici zo spoločnosti UBS očakávajú, že jej hodnota narastie do roku 2027 až na 300 alebo 400 miliárd dolárov. Teda bez ohľadu na to, čo neprajníci tvrdia o Bitcoine a iných kryptomenách, blockchain je tu a jeho implementácia bude časom rásť a rásť.

Je vysoko pravdepodobné, že nasledujúce verzie blockchainu budú stále viac škálovateľné a výkonnejšie. Ich hlavným cieľom bude stať sa platformami s čo najširším možným využitím. Tým pádom by ste na ich podkladoch mohli vytvoriť napríklad novú menu, sociálnu sieť, burzu alebo systém na správu identít.

Nižšie si predstavíme platformy, ktorých prínos a využiteľnosť má veľký potenciál premietnuť sa v budúcnosti do nárastu ich hodnoty. Najväčšími uchádzačmi o prvenstvo sú platformy Ethereum, Stellar, EOS, NEO a NEM.

Ethereum

Ústredné postavy:
Vitalik Buterin – spoluzakladateľ a programátor z Toronta.
Gavin Wood – spoluzakladateľ a bývalý CTO (Chief technology officer). Podieľal sa na založení spoločnosti Parity Technologies a projektoch GridSingularity, Blockchain Capital, Polychain Capital, Melonport.

Ethereum je prvá decentralizovaná platforma, ktorá bola prijatá s veľkým nadšením. Napodobnila množstvo z dizajnových prvkov Bitcoinu (napríklad algoritmus Proof of Work), no zároveň „zdedila” aj jeho mnohé nedostatky. Medzi ne patrí predovšetkým pomalosť a vysoká miera spotreby elektrickej energie – mineri Etheru spotrebúvajú viac elektriky ako celý Cyprus.

Rovnako ako Bitcoin, ani Ethereum nemá centrálne riadenie, čo znamená, že komunita sa musí na všetkých zlepšeniach či updatoch dohodnúť. Ak však dokáže vyššie spomenuté problémy odstrániť a bude poskytovať primerané aktualizácie, svoju pozíciu v top 5 si určíte udrží. Je zrejmé, že bude musieť stále viac a viac konkurovať novším technológiám. Inak ostane využiteľná len ako hosting pre nové ICO alebo špecifické smart kontrakty.

Výhody
Dobrá akceptovateľnosť vzhľadom k osvedčenej pozícii v kryptosvete
Autentifikácia užívateľov pomocou smart kontraktov
Správa smart kontraktov / decentralizovaných aplikácií
Ethereum Enterprise Alliance (EEA) spolupracuje s desiatkami spoločností vo všetkých oblastiach od bankovníctva až po zdravotnú starostlivosť.

Nevýhody
Pomalosť
Možnosť preťaženia siete
Vysoká miera vplyvu jednej osoby – Vitalika Buterina

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok o základoch Etherea

Stellar

Ústredné postavy:
Jed McCaleb – tento americký programátor sa o decentralizované riešenia zaujímal už v roku 2001. Založil úspešnú peer-to-peer spoločnosť eDonkey, Mt. GOX a s Davidom Schwartzom, Arthurom Brittom a Chrisom Larsenom Ripple Labs.

Stellar tím tvoria aj ďalšie zaujímavé mená ako Patrick Collison (Stripe – spracovanie platieb pre internetové obchody), Sam Altman (Y combinator – financovanie startupov) a Matt Mullenweg (zakladateľ WordPress).

Stellar je open-source protokol, ktorý umožňuje peňažné prevody výrazne rýchlejšie a lacnejšie ako väčšina konkurenčných projektov. Zároveň je aj platformou pre nové ICO. Prvým, ktorý takto vznikol bol mobius.network. Jeho zámerom je použiť smart kontrakty na uľahčenie mikroplatieb v reálnom čase medzi určitými technickými zariadeniami.

Ako príklad vývojári uvádzajú súčinnosť dvoch zariadení, kde keď sa prvému z nich pokazí súčiastka, automaticky kontaktuje druhé zariadenie, ktoré zabezpečí dodanie tohto náhradného dielu. Investori tomuto projektu veria natoľko, že spoločnosť v rámci svojej ICO kampane vyzbierala za 2 hodiny 35 miliónov dolárov a mnohí ho označujú za najväčší projekt roku 2018.

Na vyššie uvedenom príklade je vidieť, že čoraz viac nových projektov uprednostňuje Stellar pred Ethereom. Nasvedčuje tomu aj rozhodnutie ďalšieho startupu Kik (messenger klient), ktorý si zvolil Stellar práve kvôli problémom Etherea s preťažením siete.

Výhody
Rýchle platby
Nízke poplatky
Výkonnosť a bezpečnosť systému

Nevýhody
Centralizácia
V podnikateľskej sfére zatiaľ nie je tak rozšírený ako Ethereum

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

EOS

Ústredné postavy:
Projekt je vyvinutý spoločnosťou BlockOne, ktorú riadi CTO Dan Larimer (spoluzakladateľ spoločnosti Bitshare a Steemit) a generálny riaditeľ Brendan Bloomer.

EOS je systém založený na technológii blockchain, ktorý je navrhnutý na podporu decentralizovaných aplikácií a smart kontraktov v komerčnom meradle.  Poskytuje všetky potrebné základné funkcie a umožňuje spoločnostiam vytvárať aplikácie bežiace na blockchain platforme.

Cieľom developerov je dosiahnuť značné zlepšenie výkonnosti v porovnaní s Ethereom. Docieliť to chcú implementáciou viacerých techník zameraných na škálovanie a optimalizáciu, ako aj algoritmom Delegated Proof of Stake (DPoS). Zároveň chcú zohrať významnú úlohu na poli decentralizovaných aplikácií (DApp). V tejto oblasti sa snažia eliminovať prekážky pre vývojárov a súbežne zabezpečiť bezpečné a plynulé spracovanie tisícok transakcií za sekundu. Zaujímavou informáciou je aj správa od burzy Bitfinex, ktorá chce otvoriť decentralizovanú burzu práve na platforme EOS.

Výhody
Technická stránka
User-friendly prostredie pre developerov
Rýchlosť transakcií

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok o základoch kryptomeny EOS

NEO

Ústredné postavy:
Da Hongfei — zakladateľ
Zhang Zhengwen—Core Developer

NEO, ktorý je niekedy označovaný ako „Čínske Ethereum”, je kryptomena a zároveň blockchain, ktorý umožňuje vývoj DApps aplikácií a inteligentných zmlúv. Vývojári zároveň označujú NEO ako distribuovanú sieť pre inteligentnú ekonomiku, ktorá dokáže spracovať viac ako 1 000 transakcií za sekundu (dlhodobý cieľ je zvýšiť toto číslo až na 10 000 transakcií za sekundu).

Cieľom NEO blockchainu je digitalizovať svetový hospodársky systém tým, že poskytne decentralizovanú infraštruktúru, prostredníctvom ktorej môžu spravovať smart kontrakty. Tým, že je dobre etablovaný na domácom čínskom trhu, môže práve tento fakt zohrať významnú úlohu a napomôcť rozvoju a masovej adopcii tejto platformy.

Výhody
Vývoj blockchainu reflektuje požiadavky viacerých odvetví
Rýchlosť transakcií
Dva tokeny: NEO a GAS
Bezpečný vďaka NeoQS –  vzhľadom na to, že kvantové počítače môžu predstavovať hrozbu pre kryptomeny, implementovali developeri QS (quantum safe) kryptografický mechanizmus, ktorý má byť teoretickou prekážkou proti prelomeniu siete.

Nevýhody
Ban na ICO v Číne
Menšia miera decentralizácie ako v prípade Etherea

NEM

Ústredné postavy:
Lon Wong – zakladajúci prezident nadácie NEM.io.
Jeff McDonald – viceprezident

NEM je na trhu od roku 2015 a veľkému úspechu sa teší predovšetkým v Japonsku. Blockchain, na báze ktorého NEM funguje, je nazvaný Mijin a je testovaný finančnými inštitúciami a súkromnými spoločnosťami predovšetkým v Japonsku. Vývojári tvrdia, že dokážu znížiť bankové inštitucionálne náklady až o 90 % a zároveň zvýšiť celkovú bezpečnosť bankovníctva.

NEM má svoj vlastný konsenzový algoritmus: Proof-of-Importance. Tento algoritmus je založený na princípe, kde dôležitosť jednotlivých užívateľov v reťazci závisí okrem množstva mincí v peňaženke aj na tom, koľko transakcií uskutočnia. Týmto krokom chcú tvorcovia naplniť cieľ – povzbudiť používateľov tejto kryptomeny, aby ju nedržali iba ako dlhodobú investíciu, ale aby ju aktívne využívali a vykonávali prevody.

Svoju pozornosť obracia NEM predovšetkým k finančnému odvetviu a obchodu. V obchodnej sfére ponúka napríklad inteligentný systém, ktorý umožňuje zákazníkom premenu vernostných bodov na peňažnú formu.  V oblasti finančníctva je zaujímavou správou fakt, že blockchain tejto kryptomeny bol v roku 2016 testovaný najväčšou japonskou veriteľskou bankou SBI – Sumishin Net Bank, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti Sumitomo Mitsui Trust Holdings.

Výhody
Populárny v Japonsku, krajine naklonenej kryptomenám
Proof of Importance algoritmus
Nízke nároky na elektrickú energiu

Nevýhody
Slabší marketing

Záver

Všetky vyššie spomenuté kryptomeny / blockchainy chcú a aj môžu zaujať na trhu dominantné postavenie pre decentralizované aplikácie, ICO, či smart kontrakty. Dôležité bude, aby udržali svoj technologický pokrok a nepoľavili z vývoja a aplikovania inovácií. Kedykoľvek sa totiž môže objaviť nová kryptomena, ktorá skombinuje to najlepšie čo momentálne technológia blockchain prináša a stane sa lídrom v tejto oblasti.

Ak nechcete prísť o naše kryptospravodajstvo, dajte nám like na facebooku alebo povolte notifikáciu použitím zvončeku vľavo dole.

Zdroj:
hackernoon.com

Flockers PCFlockers mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.