Top 3 spôsoby, ako pasívne zhodnocovať kryptomeny – Porovnanie, riziká a zhodnotenie

Plus Kryptomeny a pasívny prijem
Kryptomeny a pasívny prijem, zdroj: shutterstock.com/Autor: Sira Anamwong
Solaxy PC bannerOkazio mobil

V tomto článku sme vybrali pre našich čitateľov top 3 spôsoby, ako zhodnocovať pasívne kryptomeny. Efektívne, jednoducho a čiastočne aj bez rizika.

Staking

Staking je obľúbený spôsob, ako zhodnocovať kryptomeny. Vo väčšine prípadov ide o bezrizikový spôsob, keďže kryptomeny držím u seba v peňaženke alebo na burze v rôznych stakingových službách ako má napríklad burza Binance. Riziko je jedine v tom, že pre danú kryptomenu sa môže časom zastaviť staking a teda nové odmeny už nedostanem. Samozrejme, pôvodné mince mi zostanú a dostanem aj mince, ktoré sa mi za isté obdobie zhodnotili. Zisky sú tradične okolo 10 % ročne. Na rôznych stakingových platformách ako má aj burza Binance, je to aj do 100 %. Treba si dávať pozor hlavne na to, do akej mince investujem, aby nakoniec zisky zo stakingu stačili pokryť prípadný veľký pokles.

Ako efektívne zarábať?

My odporúčame použiť na staking hlavne overené mince, ako napríklad ETH, ADA a ďalšie známe altcoiny, ktoré sú v top 20. Veľký pozor si zároveň treba dať na platformy, kde sľubujú ročný výnos viac ako 100 %. Obvykle ide o podvod alebo pyramídovú hru. Pokiaľ chceš predísť riziku ukradnutia mincí z burzy, odporúčame hardvérovú peňaženku a tam si ich nechať aj stakovať.

Návod stakovať na burze Binance kryptomeny nájdeš tu: Binance staking – Ako na pasívny príjem až do 110,32 % p.a

Poskytovanie likvidity

Tento spôsob je rovnako vhodný pre hladných investorov, ktorí chcú zhodnocovať kryptomeny. V tomto prípade ale je už potrebné mať aj nejaké stratégie na dosiahnutie zisku. Poskytovanie likvidity funguje prevažne na DeFi burzách ako je Uniswap. Je potrebné mať 2 mince v danom páre, v ktorom sa poskytuje likvidita a v približne rovnakej hodnote. Napríklad to môže byť 1 minca Etherea a 10 mincí UNI. Odmena sa pohybuje rôzne a treba brať do úvahy, že dnes za jeden pár môže byť odmena 100 %, zajtra už iba 10 % a o týždeň napríklad 1 %. Preto sa skôr odporúčajú používať stratégie výberu buď stabilných ziskových mincí, alebo neustále na dennej bázy presúvať mince do tých, ktoré majú najlepšie zhodnotenie.

Vo VIP Bitcoin Skupine sa naučíš, ako efektívne pracovať so stakingom a trhom. Cieľom tohto projektu je hlavne vzdelávať začínajúcich obchodníkov na burze. Skupina ti zároveň ponúka kompletný obchodný servis od signálov cez webináre až po analýzy trhu. Pokiaľ sa potrebuješ niečo opýtať alebo doladiť, môžeš tak urobiť vždy na štvrtkovom VIP streame. Trading tím ti pomôže. Chcem vstúpiť do skupiny.

Bitcoin Skupinu sleduj aj na Telegrame: https://t.me/czsktrader

Aké sú zisky?

Poskytovanie likvidity je dobrý spôsob, ako pasívne zhodnocovať svoj kapitál aj o 1 % za deň. Treba však zvážiť riziká a vždy vyberať aktuálne najziskovejšie kryptomeny. Za poskytovanie likvidity sa platí aj poplatok. A kvôli presunu mincí na ETH sieti to predstavuje aktuálne okolo 20 USD poplatok. Čiže celkovo na výber a vklad + rozmenenie do daných mincí si často treba prichystať aj 100 USD iba na samotné začatie poskytovania. V prípade, že niekto začne poskytovať likviditu s kapitálom napríklad 100 000 USD, hneď po prvom dni sa mu môže vrátiť celý poplatok tým, že získa odmenu. Pozor si ešte treba dávať na impermanent loss. Inak povedané: pokiaľ jedna minca vyrastie viac ako druhá, tak z tej druhej budem mať menší kapitál. Preto je lepšie si vyberať mince, ktoré stabilne rastú.

Návod ako začať poskytovať likviditu nájdeš v tomto videu:

Farming

Funguje na rovnakom princípe ako poskytovanie likvidity. Najčastejšie sa na farming používa platforma Pancakeswap. Je potrebné držať 2 rôzne mince, optimálne také, ktoré pravidelne rastú, aby sme sa vyhli impermanent lossu. Tejto téme sa veľmi často venuje YouTuber KryptoVláďa. Pokiaľ sa chceš dozvedieť viac o stakingu, tak určite navštív jeho kanál:

https://www.youtube.com/watch?v=H5BIdtw239I

Odmena za držanie kryptomeny

Niektoré burzy ako Binance alebo Crypto.com ponúkajú odmeny za držanie mincí na burze. Obvykle ale ide drobné zisky, napríklad 2 % za rok, a aj to prevažne pre veľké mince ako BTC a ETH. Pre obchodníkov, ktorí väčšinu mincí majú mimo otvoreného obchodu, je to dobrý spôsob, ako nazbierať nejaké tie drobné navyše. Napríklad na zaplatenie poplatkov za obchody.

txbKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.