Ťažká rana pre kryptomenový svet – ako zareagujú regulátori?

Ekonomika Ťažká rana pre kryptomenový svet – ako zareagujú regulátori?
Ťažká rana pre kryptomenový svet – ako zareagujú regulátori? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Andrey_Popov
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dnes sme vás informovali o radikálnom poklese kryptomeny LUNA a stablecoinu UST. Udalostí posledných dní môžu mať dlhodobejšie následky na celý sektor kryptomien. Následky, ktoré nebudú pozitívne. Prečo?

Rana pre kryptomenový svet

V dnešnom článku Masívny útok na Terru pokračuje – trh je v panike, miliardy boli zlikvidované sme vás informovali o útoku investorov na blockchain Terra, konkrétne na kryptomeny LUNA a UST. Pokles týchto kryptomien zatienil aj pokles Bitcoinu a kryptomenové portály sa pretekajú v informáciách o tom, čo sa vlastne stalo. Ako je možné, že projekt z top 10 kryptomien podľa celkovej kapitalizácie za necelé 4 dni stratil takmer 100 % svojej hodnoty? Hoci existuje viacero vysvetlení, dôsledky toho, čo sa stalo, môžu mať veľmi negatívny vplyv na sektor kryptomien. Tu je niekoľko dôvod prečo:

Strata dôvery a istoty: Pokiaľ môže projekt z top 10 stratiť len tak miliardy dolárov za pár dní, ktorý ďalší projekt môže nasledovať ďalej? Kryptomeny vznikli ako nástroj emancipácie od tradičných trhov a mali sa stať menami ľudu. To, čo práve vidíme, je dôkaz riadenej manipulácie zo strany veľkých investorov, ktorí nielen zlikvidovali kapitál nadácie Terra, ale pripravili ľudí shortovaním UST a tokenu LUNA o obrovské peniaze. Že ide o manipuláciu už spochybňuje málokto, keďže pribúdajú dôkazy o tom, že šlo o naplánovanú a dobre premyslenú stratégiu likvidácie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: TOP 3 dôvody, prečo Bitcoin za týždeň stratil až 10 000 $

Trh možno zmanipulovať: Manipulácie v neregulovanom prostredí kryptomien sú bežné, no zväčša sa týkali menších projektov, ktoré veľryby napumpovali kapitálom a následne cenu zhodili. Dnešok je však ukážkou toho, ako veľryby zmanipulovali trh a spôsobili kolaps kryptomeny, na ktorej stáli stovky projektov, so špičkovým tímom a víziou do budúcnosti. Táto skutočnosť nahrá regulátorom, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou zneužijú celú kauzu na to, aby trh s kryptomenami prísne zregulovali. A, žiaľ, už sa ozývajú prvé hlasy.

Reakcia regulátorov

Na pokles veľmi rýchlo zareagovali regulačné autority, keďže to podporuje ich naratív o kontrolovaní akýchkoľvek finančných pohybov vo finančnom sektore. Americká ministerka financií Janet Yellenová v nedávnom prejave využila pokles na to, aby vyzvala na väčšiu reguláciu stablecoinov. Povedala:

Stablecoin známy ako TerraUSD zažil run a pokles hodnoty. Myslím si, že to jednoducho ilustruje, že ide o rýchlo sa rozvíjajúci produkt a že existujú rýchlo rastúce riziká.”

Yellenová ďalej dodala, že podľa jej názoru by bolo „veľmi vhodné” prijať reguláciu, najlepšie do konca tohto roka. Minulý mesiac sa bývalá predsedníčka FED-u podobne vyjadrila v súvislosti so stablecoinmi v pripravených poznámkach o digitálnych aktívach.

Ministerstvo financií už spolupracuje s prezidentskou pracovnou skupinou pre finančné trhy, FDIC a OCC na štúdii stablecoinov, teda typu kryptomien naviazaných na stabilný zdroj hodnoty, často americký dolár,” uviedla Yellenová.

Stablecoin UST bol terčom kritiky regulátorov pre svoj decentralizovaný algoritmus. Regulátorom sa nepáčilo, že ho nemôžu kontrolovať. Útok na UST a Terru prišiel práve v čase, keď kritika stablecoinov bola značne výrazná. 9. mája vydal FED správu, v ktorej sa kriticky vyjadril na adresu stablecoinov a varoval pred ich rizikami (správa je k dispozícii tu). Na Twitteri sa už šíria konšpirácie, či v poklese nemajú prsty práve regulátori, ktorí prepad vyvolali, aby ho následne využili vo svoj prospech. To sa už asi nedozvieme. Na záver je však potrebné dodať, že cenový kolaps kryptomeny LUNA a stablecoinu UST vytvoril precedens, ktorý bude zneužitý proti kryptomenám a ich dôveryhodnosti.

Čítaj ďalej: Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád