Svet je na prahu ďalšej ekonomickej krízy – krach poprednej banky v USA môže byť iba začiatok

Ekonomika Krach SVB je vážne riziko pre ekonomiku
Krach SVB je vážne riziko pre ekonomiku. Zdroj: shutterstock.com/Sundry Photography/inray27
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Politika FED-u, ktorá bola posledné 3 roky ako na hojdačke, si vybrala svoju daň. Nízke úrokové sadzby v rokoch 2020 a 2021 boli krásne časy pre firmy, ktoré si napožičiavali až nad mieru stabilnej úrovne splácania dlhov. Začínajúcim startupom, ale aj veľkým firmám sa to pri aktuálnych vysokých úrokových sadzbách začína vypomstievať. Dostávame sa do veľkej dlhovej pasce? Prvá veľká obeť je jedna z najväčších amerických bánk, SVB.

Najväčší krach od roku 2008

Silicon Valley Bank patrila ku 20 najväčším bankám v USA so 40-ročnou históriou. Celkové aktíva banky sú 209 miliárd dolárov. Banka sa špecializovala ako jedná z mála v USA na technologické startupy. Veľmi štedro ich podporovala svojimi úvermi. Obzvlášť v čase, kedy boli úrokové sadzby veľmi nízke, bol vysoký záujem si požičiavať.

Aj keď poprední analytici z Reuters a Wall Street neočakávajú, že bude zasiahnutý sektor bánk a ďalšia banka by nemala skrachovať, tak sú tu aj iné riziká. Ekonóm Juraj Karpiš upozornil, na oveľa väčšie riziko, ako je krach SVB.

Krachy spoločností a bánk sú dôsledkom najmä politiky najväčšej centrálnej banky sveta, ktorá poskytovala lacné úvery. Vďaka tomu si veľa firiem začalo požičiavať a stali sa z nich zombie spoločnosti, ktoré pri aktuálne zvyšujúcich sa úrokových sadzbách nemajú peniaze na splatenie úverov.

Navyše, veritelia SVB sa nedostanú k peniazom hneď. Ako v prípade kryptomenovej spoločnosti Circle, ktorá oznámila problém s výberom 3,3 miliardy dolárov. Ich stablecoin USDC v dôsledku negatívneho fundamentu stratil stabilitu a ako sme informovali, prepadol sa o 10 %. Jeho cena by mala byť dlhodobo 1:1 ku americkému doláru.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Hrozí riziko opakovania krízy z roka 2008?

Vysoké úrokové sadzby predstavujú riziko pre zadlžené firmy. Aktuálna úroveň v USA, ktorá je tesne pod 5 %, je podľa ekonómov veľmi vysoká a hrozí riziko vypuknutia recesie. Ohrozené sú nielen startupy, ktoré trpia v dôsledku navyšovania sadzieb, ale aj veľké spoločnosti, ktoré si napožičiavali posledné 3 roky neprimerane veľké množstvo kapitálu.

Napríklad spoločnosť Facebook, v súčasnosti Meta, si ešte v roku 2020 zobrala úver nie kvôli problému s udržaním firmy, ale s cieľom zhodnotiť úverové peniaze. Podobným smerom sa vybralo aj veľa menších firiem, ktoré akoby zabudli, že úrokové sadzby nebudú donekonečna nízke, okolo 0 až 1 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Vyhliadka na tento rok je skôr negatívna

FED zatiaľ nemá plán úrokové sadzby znižovať. Naopak, očakáva sa, že ešte niekoľko mesiacov budú rásť. Pivot by mohol byť niekde okolo 5 až 6 %. Hlavný cieľ je potlačiť infláciu v USA čo najrýchlejšie pod 2 %. A to aj na úkor rastu na globálnom trhu a zároveň aj straty schopnosti spoločností splácať úvery.

Prípadný začiatok dlhovej krízy a zároveň globálnej recesie, nemusí byť ani tak výsledkom krachu SVB, ale niekoľkých ďalších faktorov. Tými sú dopad koronakrízy a zadlžovanie firiem, vojna na Ukrajine a krachy ďalších veľkým firiem a spoločností.

Prečítaj si aj: Situácia je skutočne vážna. Americká centrálna banka zvolala na pondelok mimoriadne zasadnutie

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.