Summit G20 si poriadne posvietil na kryptomeny – medzinárodné zdaňovanie a AML na ceste

Novinky Regulácie kryptomien krajinami v G20
Regulácie kryptomien krajinami v G20. Zdroj: Shutterstock.com/Maxx-Studio
BitmarketsBitmarkets

Iba nedávno sa skončil Summit G20 a jednou z najhorúcejších tém boli aj kryptomeny. Samozrejme, že sa rozprávalo najmä o tom, ako kryptomeny regulovať a zdaniť. IMF (Medzinárodný menový fond) takmer celý rok prízvukuje, že s digitálnymi menami treba počítať a brať ich vážne. Ako sa zdá, až teraz boli ich slová naplno vypočuté a lídri 20 najväčších ekonomík sveta sa rozhodli spoločne konať v tomto mladom a veľmi rýchlo sa rozvíjajúcom sektore.

Zdaňovanie veľkej „IT spoločnosti”

Tak nejako by malo dôjsť k zdaňovaniu kryptomien. Celý kryptomenový trh bude braný ako jedna veľká IT spoločnosť a preto bude možné zdaňovať všetky prevody od vnútroštátnych až po medzinárodné. Tak by sa dalo predísť rôznym problémom pri zdaňovaní kryptomien. Jedným z nich je napríklad fakt, že štát nemôže zdaniť obrat zahraničnej firmy, ktorá nemá žiadnu pobočku na území daného štátu. Tomu by sa však v prípade veľkej „IT spoločnosti” podarilo predísť.

V spoločnom vyhlásení po Summite G20 znelo napríklad aj nasledovné:

„Pokúsime sa nájsť spoločné riešenia pre medzinárodný systém, ktorým by slúžil na zdaňovanie príjmov z kryptomien. Všetci sme sa rozhodli spolupracovať na dosiahnutí tohto cieľa.”

G20 si preklepne aj AML

Nateraz sa všetky štáty dohodli na tom, že na Summite G20, ktorý sa bude konať v Osake v roku 2019, by mali všetky zúčastnené strany predložiť svoje správy a návrhy. Je však pravdepodobné, že spustenie oficiálneho systému na zdaňovanie kryptomien príde najskôr v roku 2020. Rovnako sa v Osake budú štáty zaoberať aj témou anti-money laundering a tomu, ako zabrániť nelegálnej aktivite pomocou kryptomien.

„Budeme regulovať kryptomeny a ,krypto-aktíva’ tak, aby pomocou nich nemohlo dochádzať k žiadnej nelegálnej aktivite. Budeme pokračovať v spolupráci tak, aby sme našli riešenia aj pre nový finančný systém tejto digitálnej ekonómie.”

Podľa väčšiny zúčastnených strán sú kryptomeny ešte stále veľkou hrozbou (údajne kvôli financovaniu terorizmu, daňovým únikom, praniu špinavých peňazí a iným nelegálnym aktivitám). Koniec oficiálneho vyhlásenia G20 bol pomerne znepokojujúci najmä pre fanúšikov Bitcoinu a altcoinov.

„Kryptomenám chýbajú základne vlastnosti meny. Aj napriek tomu, že v aktuálnom stave kryptomeny neohrozujú globálnu situáciu a ekonomiku, ostávame bdelí a pripravení reagovať.”

Záver

To, aký daňový systém sa podarí týmto štátom vyvinúť, je vo hviezdach, no s určitosťou treba povedať, že zle nastavený systém môže byť pre kryptomeny hotovou pohromou. Je však možné, že niektorým lídrom ide aj o to. Na druhú stranu, ak by takýto krok vyšiel, priniesol by do kryptosveta veľa nových investorov, čiastočné regulácie a pravidlá, ktorým by sa možno nebránilo až tak veľa ľudí.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
cryptoscanner.co
bitcoinist.com

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.