Čo čaká kryptomeny v budúcom roku – predpoveď od Kaspersky Labs

8
charita-mining-unicef-696x391

Kryptomeny sa postupne stávajú čím ďalej tým viac bežnejšou súčasťou života stále väčšieho počtu osôb, čo z nich robí vyhľadávaný cieľ kyberzločincov. V nadchádzajúcom roku preto možno očakávať ďalší vývoj a zmeny v tejto oblasti. Podľa odborníkov z Kaspersky Lab opadnú prvotné veľké očakávania ohľadom využitia blockchainu mimo oblasti kryptomien, klesne taktiež počet platieb s využitím virtuálnych mien a postupne dôjde k stagnácii ich výmenného kurzu.

Nelegálne dobývanie kryptomien, tzv. mining, tento rok prevýšilo všetky kybernetické hrozby, vrátane veľmi obávaného ransomvéru. Aj napriek tomu však blockchain a virtuálne meny v druhej polovici roka postihli veľké výkyvy – postupný pád cien kryptomien. Ich nízka cena sa prejavila rapídnym poklesom záujmu zo strany verejnosti, zmenou aktivity kryptokomunity a obchodníkov i kyberzločincov.

Odborníci zo spoločnosti Kaspersky Lab vytvorili pre nasledujúci rok tri hlavné predpovede, ktoré do určitej miery rozvíjajú predpovede z rokov minulých, ku ktorých naplneniam v mnohých prípadoch čiastočne došlo. Mohli sme tak napríklad pozorovať nárast nelegálnej ťažby kryptomien. Ukázalo sa, že pre útočníkov je bezpečnejšie nenápadne dobývať kryptomeny prostredníctvom napadaných zariadení než používať vydieračský softvér, ktorý budí prílišnú pozornosť. To však neznamená, že ransomvér postupne opúšťa scénu – ide stále o efektívnu metódu kybernetických útokov a o monetizáciu jednotlivcov a organizácií.

Hlavné bezpečnostné trendy pre rok 2019 v oblasti kryptomien

1. Upadajúci záujem o využitie blockchainu mimo oblasti kryptomien

Odborníci z Kaspersky Lab očakávajú, že blockchain poženú skôr ľudia, než samotné technologické možnosti. Mnohé firmy a priemyselné odvetvia totižto došli k záveru, že blockchain má ďaleko užší rozsah aplikovateľnosti, než sa pôvodne zdalo. Väčšina pokusov využiť ho v ďalších oblastiach nedopadla podľa očakávaní. Možnosti spoľahlivej práce s blockchainom mimo oblasti kryptomien sa dlhodobo skúmajú, no o ich úspešnosti chýbajú dôkazy. Rok 2019 sa tak ľahko môže stať bodom zlomu, kedy sa ľudia prestanú snažiť blockchain ďalej rozvíjať a prispôsobovať.

2. Využitie kryptomien na bežné platby bude naďalej klesať

V roku 2017 veľké množstvo obchodníkov a dodávateľov oznámilo, že budú prijímať platby kryptomenami. Provízie a poplatky (akútny problém v decembri 2017), pomalé prevody, vysoké zavádzajúce náklady a malé množstvo zákazníkov spôsobili, že o ne postupne obchodníci stratili záujem. Pre firmy a pre organizácie v nasledujúcom roku nemá zmysel pracovať s virtuálnymi menami.

3. Nedôjde k návratu závratného výmenného kurzu z roku 2017

Až do januára 2018 zažíval Bitcoin obrovské výkyvy svojej hodnoty – strmé pády i nárasty. Experti z Kaspersky Lab však neočakávajú, že by k obdobným situáciám v nadchádzajúcom roku dochádzalo, pretože hodnota digitálnych mien priamo reflektuje ich popularitu. Podľa ich názoru je množstvo priaznivcov kryptomien a zainteresovaných osôb obmedzené a akonáhle dôjde k ich dosiahnutiu, cena kryptomien už ďalej neporastie.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Samslav84.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

 

8
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
BooboopetoRomanaxellNorska Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Pravda
Guest

Len kokotiny pisete.. ked toto prezentujete tak sa viac crypto nezaoberajte a zruste web.. toto co tliachate sa neda citat.. na vas web coraz viac ludi picuje vidiet na forach..

axell
Guest
axell

Takže už nie 29 násobné zvýšenie hodnoty blockchainu, dnes zase pokles … Ešteže máme analytikov, čo sme si bez nich počali.

Roman
Guest
Roman

Negativne spravy sa stupňuju. Povedal by som konecne. Treba co najpresnejsie vystihnut dno a čaká nas dlha dlhá cesta k ath. Vsetkym vela šťastia🙂

Norska
Guest
Norska

Žiadne ATH nebude.. všetky analýzy vykazujú to, že adaptovateľnosť kryptomien je nízka a bez progresu.. nevidím ani jeden logický dôvod, ktorý by odôvodnil nové ATH v budúcnosti..

Roman
Guest
Roman

Myslim že presne preto drviva vačsina ludi na tom prerobí lebo nenakupuje vtedy kedy má. Za 5 rokov sa budes pozerat na grafy presne tak isto ako sa teraz pozeraš napr na rok 2013, že za ake male šušne si mohla mať napr BTC. Logicky dovod preco by nemohli byt nove ath hocikedy v buducnosti tiez nevidim, ked tomu neveris všetko predať a bye, ostatným vela trpezlivosti 🙂

peto
Guest
peto

nove ATH je skor zbozne prianie

Booboo
Guest
Booboo

Logický dôvod = nedôvera vo fiat hlavne USD.
Ak USD stratí status bezpečneho prístavu pre kapitál, pôjde to všetko do hlbín aj akcie a komodity (okrem zlata a striebra).
Investori budú hľadať alternatívu ako zachrániť kapitál, tu by mohol BTC dosiahnuť spomínané ATH.
Stačí si spomenúť na roky 2008/2009.

axell
Guest
axell

Mám 2 teórie. prvá hovorí že smart hands doháňajú vlak. To je tá dobrá správa. Tá horšia je, že bankstri sa rozhodli slobodné meny zlikvidovať. A ani sa pritom nemusia moc námáhať. „tradujúci “ retail im v tom vďačne pomôže … neviem ktorý scenár je pravdivejší ale nič medzi tým to nebude. Buď nás čaká skvelá budúcnosť, alebo koniec. Inak, môj tip: dávam 51% že tzv. nová ekonomika to zmákne. O to sa teraz bojuje. Treba sa k tomu adekvátne postaviť. GL