Novela zákona na Slovensku jasne špecifikuje, ako zdaniť zisk nadobudnutý predajom kryptomien

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako sa zdania kryptomeny? Je to vôbec nutné? Kto mi na to príde? A prečo vôbec štát strká nos do vecí, do ktorých mu nič nie je? To sú otázky, ktoré iste napadli každému fanúšikovi kryptomien. My máme odpovede!

Disclaimer: Tento článok neslúži ako poradenstvo. Nie sme odborníci a zákony sa často menia. Pri zdanení ziskov z predaja kryptomien sa poraďte s vaším daňovým poradcom.

Ako zdaniť kryptomeny na Slovensku?

Zdaniť kryptomeny je potrebné podľa novely zákona  č. 213/2018 Z. z. o dani z poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V článku IV tohto zákona o poistení bol upravený aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení noviel.

Za predaj virtuálnej meny (kryptomeny) sa považuje:

  • výmena virtuálnej meny za majetok
  • výmena virtuálnej meny za inú virtuálnu menu
  • výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo jej odplatný prevod.

Virtuálne meny nebudú zdanené v momente ich vyťaženia alebo obstarania (kúpy), ale až v čase predaja. Daní sa príjem plynúci z predaja kryptomien, znížený o preukázateľne vynaložené náklady na ich získanie. Ak sú náklady vyššie ako príjmy, na rozdiel sa neprihliada.

Inými slovami, zdaníte čistý zisk z obchodovania/ťažby, a ak ste v mínuse (nepodarilo sa vám vytvoriť zisk), nezdaníte nič.

Zdaniť musíte aj v prípade, že kryptomenami platíte (v e-shope, v reštaurácii, kaviarni…).

Tieto pravidlá platia pri podaní daňového priznania po 30. septembri 2018.

Je nutné zdaniť zisk z kryptomien?

Momentálne nie je jasné, ako chce štát kontrolovať daňovníkov. Existuje totiž množstvo spôsobov, ako anonymne kúpiť/predať kryptomeny (osobne, cez BTC bankomaty…), avšak ak chcete mať čisté svedomie, je nutné zdaniť všetky príjmy. V opačnom prípade môžete byť trestne stíhaní.

Prečo by som mal platiť dane z kryptomien?

V tomto prípade platí, že ak žijete na území nejakého štátu a využívate benefity, ktoré daný štát ponúka (verejné priestory, nemocnice, hromadnú dopravu, cesty…), mali by ste dodržiavať zákony.

Ak sa vám zákony nepáčia, vždy máte možnosť presťahovať sa niekam inam.

Zdroj:
uad.sk

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.