Ľudia za 10 rokov stratili 75 miliárd v Bitcoinoch! Kde sú všetky tie mince?

6

Raz za čas svet obletí správa o nešťastníkovi, ktorý kedysi dávno ťažil Bitcoiny, ale zabudol na nich a teraz po smetiskách hľadá hard-disk so stámiliónmi krypto-dolárov. Napadlo vás niekedy, koľko Bitcoinov sa za celú históriu kryptomien stratilo?

Denne sa stáva, že niekto omylom zadá nesprávnu adresu, stratí privátny kľúč alebo proste zomrie a svoje digitálne bohatstvo si so sebou vezme do hrobu. Nový výskum od Chainanalysis – firmy, ktorá študuje Bitcoin blockchain – ukazuje, že až 3,79 miliónov Bitcoinov môže byť navždy stratených. To je ich horný odhad. Dolný odhad  je 2,78 miliónov BTC. To znamená, že 17-23 percent vyťažených Bitcoinov je proste preč. Ide o mince v celkovej hodnotecca 75 miliárd dolárov.

Kde sa všetky podeli?

NAVZDY STRATENE BITCOINY

Analýza od Chainanalysis vyzerá byť celkom dôkladná a zistenia určite majú nejakú váhu. Ide teda o trochu viac, než len o špekuláciu.

Stratené BTC rozdelili do niekoľkých kategórií. Z mincí vyťažených v posledných troch rokoch sa stratilo zanedbateľné množstvo. To dáva zmysel, veď už aj malé zlomky majú relatívne veľkú hodnotu. Dnes si už každý dáva na svoje coiny pozor.

Strategická investícia znamená coiny, ktoré investori dlhodobo držia a nie je jasné, či jedného dňa vyberú zisk, alebo na nich úplne zabudli/stratili prístup.

Fork XRP sa blíži – nenechajte si ujsť príležitosť zarobiť!

A čo Satoshiho coiny?

Hovorí sa, že tvorca Bitcoinu – Satoshi Nakamoto – má k dispozícii viac než jeden milión Bitcoinov. Chainanalysis tieto coiny považuje za stratené, keďže s nimi nikto nikdy nehýbal.

Ak by sa Satoshi jedného dňa zobudil, rozhodol sa predať zopár BTC a kúpiť si nejaký pekný ostrov, pravdepodobne by nastal riadne veľký dump. Napísali sme o tom aj článok. Nájdete ho tu.

Na záver

Podobné prieskumy sú dôležité. Ak by sa nakoniec potvrdil horný odhad, znamenalo by to, že v obehu je reálne iba 14,5 miliónov BTC a kapitalizácia tejto kryptomeny je o cca 75 miliárd dolárov nižšia. Veľkí traderi a po novom aj inštitucionálni investori, tak majú lepší prehľad o trhu a vedia prípadne predpovedať vývoj trhu a ceny Bitcoinu.

3 Dôvody, prečo dnes Bitcoin prekonal 19 000 $

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
hermes3

V grafice BILION je for? Nebo „prekladatel“ grafiky netusi jak se preklada US „bilion“? 😀

majko

Zbytočne sa namáhaš hermes3. Ja som na to poukazoval už toľko krát, že to ani nespočítam. ONI proste nedokážu pochopiť rozdiel medzi označeniami miliardy a bilionu v USA a EU. To je ako hrach na stenu hádzať…
A to ešte spomeniem, že podľa tejto bludnej tabuľky má 71 tisíc BTC hodnotu 600.000 dolárov. WTF ???
Rozmýšľajte keď niečo pustíte do sveta, aspoň trochu…

Libor

Tak si už konečne zaveďte automatickú korekciu textu a slovo billion sa automaticky zvýrazní resp. sa priamo nahradí slovom miliarda. Word to dokáže „ľavou zadnou“. Ani na toto nemáte čas, IT profesionáli ? Stále dookola sa vyhovárať iba tým, že aj my sme ľudia, je dosť neprofesionálne.

hermes3

No tak v to dufam 😉