Stratégia pre aktuálny pokles Bitcoinu – ako teraz profitovať?

Analýzy
Stratégia pre aktuálny pokles na Bitcoine, shutterstock.com/Sittipong Phokawattana
Okazio PCKvakomat mobil

Bitcoin je od začiatku roka vo viac ako 55-percentnej strate. Takmer všetky kryptomeny až na malý zlomok výnimiek sú v negatívnych číslach a profitovať iba na základe ich držania je nemožné. Na druhej strane, každý pohyb na trhu nám dáva príležitosť využiť aktuálnu situáciu na trhu a optimalizovať stratégiu pre maximálnu ziskovosť. V tomto článku si ukážeme jednu z nich, ktorá nám pomôže využiť súčasný stav trhu.

Dá sa teraz profitovať?

Existuje niekoľko stratégií, ktoré za istých okolností dokážu aj teraz generovať zisk. Pravdepodobne najznámejšia je stratégia grid obchodovania, často spájania aj s grid botom, ktorý vždy nakúpi na dopredu určenej hodnote po každom poklese. Podstata celého systému je v tom, že musí byť správne nastavený. V skratke si teraz ukážme dôležité body, ktoré musia byť splnené pri obchodovaní tohto obchodného systému.

  1. Vstupný kapitál musí byť fixne držaný na účte, respektíve pripravený na inej burze či peňaženke, aby sa použil. Pokiaľ je teda môj vstupný vklad do tohto systému 10 000 eur, tak aj o niekoľko rokov, pokiaľ budem stále obchodovať, by na burze tento vklad mal byť zafixovaný.
  2. Vstupy by mali byť nastavené rovnomerne a optimálne, aby bol posledný nákup na čo najnižšej úrovni. Na Bitcoine optimálne pod 10 000 dolárov, resp. na nižšej cene. Záleží od rizika, preto sa odporúča skôr čo najnižšia cena.
  3. Odporúča sa tiež nastaviť na tento obchodný systém robota, ktorý bude automaticky po každom poklese čakať na nákup a po raste odpredávať.
Ukážka bota ako obchoduje

Ukážka bota ako obchoduje, zdroj: 3commas.com

Bot funguje na princípe schodíkov, ktoré predstavujú rôzne, rovnomerne stanovené hladiny. Pokiaľ cena klesne, robot postupne z vkladu 10 000 dolárov začne robiť nákupy a po raste zasa bude odpredávať. Pokiaľ sa zopakuje celý cyklus a cena sa vráti na pôvodné hladiny, keď sme bota spustili, mali by sme mať na účte vyššiu sumu ako 10 000 dolárov. Dlhodobo tento obchodný systém bez ohľadu na sentiment trhu robí ročný zisk okolo 10 – 50 %. Pokiaľ nerozumieme obchodovaniu na burze, alebo nás nebaví iba držať kryptomeny, tak ide o zaujímavý spôsob, ako v tomto negatívnom trhu zhodnocovať kapitál.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Riziká tohto obchodného systému

V 99 % prípadov riziká tohto obchodného systému závisia od chýb osoby, ktorá ho obsluhuje. V prvom rade je základ mať stále uzamknutý vstupný vklad a rozložiť nákupy optimálne až na čo najnižšiu vstupnú cenu.

Kapitál sa tak rozdelí na dve kôpky. Jedna z nich je kapitál, ktorý by mal byť stále uzamknutý, a druhý je zvyšný zisk, ktorý si môžeme podľa potreby aj po každom zatvorenom obchode vyberať. Výbery ziskov by ale nemali prevyšovať vstupný vklad. Takže pokiaľ mi bot za mesiac zarobí napríklad 100 dolárov, tak mám nárok si vybrať iba túto sumu a zvyšok tam nechať.

Jediné pomerne veľké riziko tohto obchodného systému je nízka volatilita. Trh by sa pre optimalizáciu mal hýbať neustále aspoň medzi dvoma hladinami, aby sa realizovali obchody. Pokiaľ by ale cena spadla napríklad na 10 000 dolárov a niekoľko rokov zostala na tejto zóne, môže to predstavovať problém pre funkčnosť stratégie. Možné to, samozrejme, vždy je, ale vzhľadom na správanie Bitcoinu skôr nepravdepodobné. Netreba zabúdať ani na to, že bot môže mať dlhšie obdobie otvorenú stratu na účte, keďže dokupujeme za stále nižšie ceny, a teda naše nákupy za vyššie ceny sú v nerealizovanej strate. Pokiaľ sa ale celý cyklus dokončí a cena sa vráti na pôvodnú hladinu, na účte bude viac ako spomínaný vklad 10 000 dolárov. Napríklad po roku obchodovania to môže byť 12 500 dolárov. Viac o tejto téme sa môžeš dočítať v našom ďalšom článku: Ako si vytvoriť ziskového trading bota ľahko a zadarmo

Veľký návod, ako si nastaviť kryptomenového bota do aktuálneho trhu, prinesieme už počas nasledujúcich dní.

Stratégia postupného nakupovania Bitcoinu

Netreba zabúdať ani na dlhodobo najznámejší a pre väčšinu z nás aj najjednoduchší systém pravidelného nakupovania kryptomien na základe metódy DCA (dollar cost average). Systém funguje na princípe pravidelného nakupovania, napríklad raz do týždňa. Pokiaľ trh klesá, nemusíme kupovať ihneď za všetok náš kapitál. Môžeme si ho rozdeliť a do nákupov zapojiť napríklad aj naše pravidelné zisky z výplaty v primeranom objeme.

Výsledok pri použití DCA metódy

Výsledok pri použití DCA metódy, zdroj: dcacryptocalculator.com

Napríklad: Pokiaľ by sme od začiatku roka mesačne investovali 100 dolárov, naša celková hodnota investície by bola 600 USD. Hodnota účtu by síce naďalej bola v strate, a to konkrétne okolo 120 dolárov, no na opačnej strane si ale vieme pripraviť niekoľko lacných nákupov, ktoré nám pri otočený trendu do rastúceho pomôžu maximalizovať zisk. Výhoda v súčasnosti je aj v tom, že pri nárazovom nákupe v prvom dni v roku by sme mali početne vyššie straty na účte, pohybujúce sa na úrovni okolo 50 %.

V tomto trhu nie je hanba, že niekto má na svojom investičnom účte stratu. Nájde sa určite zlomok obchodníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s obchodovaním a neriešia či trh rastie, alebo klesá. Pre začínajúcich a stredne pokročilých investorov to ale môže byť veľmi zložité až nemožné ziskovo obchodovať. Preto netreba zúfať, ale je potrebné hľadať iné efektívne riešenia, ktoré nie sú v žiadnom prípade komplikované a dokážu ak nie zarobiť, tak aspoň výrazne eliminovať straty.

Prečítaj si aj: Cena Bitcoinu nie je dôležitá, uniká nám základná myšlienka

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.