Štátne kryptomeny ako budúcnosť? Už dnes môžu riadiť univerzálny základný príjem

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V dôsledku krízy spôsobenej COVID-19 stratili milióny ľudí celý alebo časť svojho príjmu. Vlády teda rozdávali obetiam peniaze. Je možné, aby bol tento prístup trvalý? Ak áno, prečo budeme v budúcnosti potrebovať štátne digitálne meny?

Dočítate sa aj na Kryptomagazín FB

Pandémia COVID-19 ešte nie je na konci a prinútila USA, Kanadu, Japonsko, Rusko a mnoho ďalších krajín tlačiť veľké rozpočtové rezervy a začať ľuďom pomáhať s priamymi platbami v hotovosti. Také opatrenia viedli k myšlienke univerzálneho základného príjmu, inak známeho ako UBI. Jeho podstatou je, že každý občan má právo pravidelne dostávať určitú sumu od vlády bez splnenia akýchkoľvek podmienok a tieto peniaze môže minúť podľa vlastného uváženia.

Zavádzanie experimentov UBI sa začalo dlho pred pandémiou koronavírusov. Jedným príkladom je Aljaška, kde podobný systém funguje od roku 1982. Dnes 71% Európanov podporuje myšlienku UBI.

Mnohí však poukazujú na nedostatky systému UBI a veria, že vo svete tradičných financií môže priniesť viac problémov ako výhod. Vývoj kryptografických technológií však otvára nové príležitosti na zavedenie UBI, zmenu vzťahov medzi štátom a spoločnosťou a vytvorenie spravodlivejšieho sveta.

Má UBI nejaké nedostatky?

Ak štát rozdelí peniaze všetkým občanom, ľudia budú pracovať menej, čo bude mať negatívny vplyv na ekonomiku. Môže to tiež viesť k zvýšeniu spotreby alkoholu a iných škodlivých látok, najmä medzi najchudobnejšími skupinami obyvateľstva. Experimenty, ktoré boli vykonané, však tieto stereotypy vyvracajú.

Vedci zistili, že príjemcovia UBI začali jesť lepšie, ich deti častejšie chodili do škôl a miera kriminality sa znížila. Vo vyspelých krajinách, napríklad vo Fínsku, sú príjemcovia UBI spokojnejší so svojím životom, priaznivejšie vnímajú svoju hospodársku situáciu a zároveň sa nesnažia vyhnúť zamestnaniu.

Prekážkou môže byť aj to, že musí nastať spravodlivé rozdelenie príjmov a je potrebný komplexný systém interakcie medzi všetkými účastníkmi, ktorý musí brať do úvahy infláciu alebo korupciu.

Dnes však existuje technické riešenie – štátna kryptomena, ktorej vydávanie bude kontrolovať centrálna banka. Tento systém bude mať nasledovných účastníkov:

  • Štát: vydávanie kryptomeny, prevod platieb, kontrola tokov a blokovanie podozrivých transakcií
  • Občania: príjem
  • Ďalšie organizácie

Výhody UBI

  • Inflácia – okamžitý zber informácií a odstránenie chýb výpočtov namiesto manuálneho zberu cien do výpočtu indexu.
  • Životná úroveň – prehľadné zmeny v nákladoch na tovar. Ceny tovaru sa budú posudzovať osobitne a nie spriemerovaním. Ľudia si budú môcť kúpiť rovnaké množstvo tovaru a služieb bez ohľadu na skutočnú životnú úroveň v regióne.
  • Korupcia – sledovanie celej cesty kryptomeny v blockchaine.
  • Náklady – automatizácia všetkých procesov účtovníctva, smerovania atď.
  • Štatistika – bude presná, okamžitá a spoľahlivá.

Záver

Štátne kryptomeny sa môžu stať účinným nástrojom. Dnes vo svete existujú technológie, ktoré môžu poskytnúť každej osobe viac slobody a bezpečnosti. UBI by sa tak stal ideálom riadenia príjmov pomocou kryptomien.

Čítajte ďalej

Verte alebo nie, na trhoch je čas nakupovať – dlhodobá stratégia S & P 500

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.