Slovenskú ekonomiku ešte čaká tvrdý pád – Ako sme na tom oproti zvyšku Únie?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ekonomický prepad na Slovensku je jeden z najhorších v EÚ. Predpoveď NBS hovorí o prepade 10,3 %. Oživenie sa očakáva až ďalšie roky a to tempom rastu 8,4 % v roku 2021 a 4,5 % v roku 2022. Stav spred krízy by malo Slovensko dosiahnuť v prvej polovici 2022.

Hlavným dôvodom poklesu je razantné zníženie globálneho dopytu a s tým súvisiace zastavenie domácej ekonomiky. Sme svedkami voľného pádu. Zabráneniu hlbšiemu pádu dopomohli opatrenia NBS a ECB. Dôležité sú taktiež opatrenia vlády, ktoré budú nevyhnutné aj v druhom polroku. Ten bude pravdepodobne ešte horší.

A aj ceny pohonných hmôt začnú rásť kvôli kartelovej dohode Rusov s OPEC. Čo môžeme čakať? – Ďalšie znižovanie produkcie ropy – Za aké ceny budeme tankovať na Slovensku?

Prepad v každej oblasti

Prepad HDP taktiež do značnej miery ovplyvnil zastavený automobilový priemysel. Export do zahraničia sa výrazne znížil, následkom čoho bol prepad čistého vývozu. Stavebníctvo zaznamenalo prepad o 25,2 %, obchod o 3,3 %, finančné služby o 42,1%. Ziskovosť súkromných firiem klesla o 63,4 %.

NBS predpokladá v tomto roku aj pokles zamestnanosti a pokles miezd. Zamestnanosť by mala klesnúť o 2,1 % a v roku 2021 o 0,8 %. V roku 2022 sa očakáva nárast zamestnanosti o 0,8 %. Predpokladá sa tiež, že v roku 2020 sa zruší toľko pracovných miest, koľko bolo vytvorených za posledného 2,5 roka, čo predstavuje 70 000 miest.  Miera nezamestnanosti by mala dosiahnuť v tomto roku 7,4 %, v roku 2021 úroveň 8,5 % a v roku 2022 úroveň 8 %.

Očakáva sa aj prepad nominálnej mzdy o 1,7 % a reálnej až o 3,5 %.

Inflácia by sa mala spomaliť vďaka poklesu cien ropy. V tomto roku by mala byť na úrovni 1,9 %, v budúcom roku 0,8 % a v roku 2022 na úrovni 1,3 %.

Očakávajú sa vysoké deficity a nárast verejného dlhu. V tomto roku by mal byť deficit na hladine 8,2 %, v budúcom roku na úrovni 5,9 % a v roku 2022 na úrovni 4,4 %.

Slováci by mali v dôsledku krízy aj viac šetriť. Keďže bola veľká časť služieb počas krízového stavu zatvorená, prepadla sa súkromná spotreba. To by malo viesť k väčším úsporám. Po otvorení ekonomiky sa však predpokladá, že sa spotrebiteľský dopyt zvýši na vyššiu úroveň.

Zistite viac: Finančná injekcia z Bruselu môže mať dopad aj na naše dane

Pozícia Slovenska

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že z okolitých krajín bude na tom horšie iba Česko. Hrubý domáci produkt v tomto roku poklesne o 9,3 % a aj to len v prípade, že nenastane druhá vlna vírusu. Na porovnanie sa pozrieme aj na prepady HDP okolitých krajín:

  • Maďarsko – 8 %
  • Poľsko – 7,4 %
  • Rakúsko – 6,2 %
  • Veľká Británia – 11,5 %
  • Francúzsko – 11,4 %
  • Taliansko – 11,3 %

Nasledujúci graf ukazuje porovnanie krajín sveta, pričom tmavočervená hovorí o prípade, ak by nastala druhá vlna vírusu.

Predikcia zmeny HDP 2020

Predikcia zmeny HDP 2020 podľa OECD

Záver

Slovensku patrí nelichotivá pozícia v rámci porovnania prepadu HDP. Momentálne sme svedkami prehlbujúceho sa poklesu ekonomiky a Slovákom pôjde do vrecka menej peňazí. To, či prehlbovanie prepadu ekonomiky bude pokračovať záleží predovšetkým od globálneho stavu a pravdepodobnosti výskytu druhej vlny.

Čítajte ďalej

Slovensko čaká výrazné zvýšenie poplatkov v bankách – O koľko viac si zaúčtuje tá vaša?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.