cme group bitcoin futures

Trh s kryptomenami už nie je taký jednoduchý, ako bol kedysi. Klasické burzy na ktorých sa obchodujú fyzické coiny sa síce stále tešia najväčším objemom, no  trhy s derivátmi ich pomaly doháňajú. Od vypuknutia pandémie koronavirusu vo svete ich používa stále viac inštitucionálnych investorov, čo sa odzrkadlilo aj na objeme otvorených kontraktov. Open Interest BTC opcií každý týždeň dosahuje nové historické maximum a aktuálne sa pohybuje okolo 1,5 miliardy dolárov.

Nenechajte si ujsť naše spravodajstvo. Sledovať nás môžete aj na facebooku. Pridajte sa do našej komunity a rozprávajte sa s ďalšími čitateľmi v komentároch.

>>>Otvoriť Kryptomagazin facebook<<<

Rekordný rast na trhu s BTC opciami – Obchodujú aj inštitúcie

Najväčšie objemy sú na neregulovanej panamskej burze Deribit, no aj regulované platformy ako CME a LedgerX sú v poslednej dobe veľmi obľúbené, ako môžete vidieť na grafe nižšie.

Bitcoin opcie - Kombinovaný Open Interest
Bitcoin opcie – Kombinovaný Open Interest

Zaujímavé je, že kontrakty v hodnote viac než 100 000 BTC (takmer miliardy dolárov) expirujú už 26.6. Najväčšie percento o 10:00 nášho času na platforme Deribit a o 17:00 prídu na rad aj CME opcie. I keď tento fakt samotný nedovoľuje robiť akékoľvek predikcie pohybov BTC, analýzou dostupných dát môžeme zistiť zaujímavé informácie o sentimente profesionálnych obchodníkov a inštitúcií.

Ako sme spomínali, veľmi zaujímavý je hlavne rekordný nárast objemu otvorených kontraktov. Open Interest podľa dát z platformy skew.com za posledné dva mesiace narástol o viac než 150%. To je viac, než na akomkoľvek inom trhu a ukazuje to na obrovský záujem o Bitcoin.

Svetové elity vo veľkom nakupujú krypto! – Grayscale skúpil 33% vyťažených Bitcoinov

CME opcie mierne bullish

Ako môžete vidieť v tabuľke vyššie, 75% BTC opcií na platforme CME je nad 11 000 $. Väčšina trhu pozostáva z Call opcií a CME platforma je tak celkovo bullish. Hladina 11000 $ pre býkov vyzerá veľmi lákavo a v prípade že na tejto cene uzatvoria opcie, odnesú si obrovský profit.

CME Bitcoin opcie - open interest
CME Bitcoin opcie – open interest

To zvyšuje pravdepodobnosť manipulácie trhu zo strany inštitucionálnych investorov. Bitcoin za posledný mesiac neukázal nič zaujímavé a konsoliduje v rozsahu 9 000 – 10 000 $. Trh sa pripravuje na zlomový pohyb, zhora nás však obmedzuje silná rezistencia na hladinách 10 – 10,4k dolárov. Prekonaním tejto rezistencie sa Bitcoinu otvorí cesta k vyšším úrovniam.

Po dosiahnutí 11 000 $ (pred 26.6.) sa aktivujú opcie za 14 600 BTC a každé percento navyše bullish investorom zarobí 1,5 milióna dolárov.

Viac než 50% opcií ($500 miliónov) je však na platforme Deribit, ktorá je momentálne neutrálna. Na CME je to cca $313 miliónov.

Odporúčame pozrieť si tiež našu analýzu malých altcoinov – Zacítime už čoskoro vôňu altcoinovej sezóny?

Bitcoin futures trhy tiež mierne bullish

Zaujímavé je tiež, že septembrové future kontrakty sú mierne bullish a obchodujú sa za cenové premium 1,8%. Pred dvoma mesiacmi to pritom bolo presne naopak. Aj to svedčí o zmene sentimentu profesionálnych obchodníkov, ktorí od Bitcoin očakávajú skôr rast. Táto situácia je známa ako contantgo.

Bitcoin Futures CME a Deribit
Bitcoin Futures CME a Deribit

Zdroj:
cointelegraph.com