Štát vydal nové nariadenie, ktoré zásadne mení trh s hypotékami. Aspoň to bol pôvodný plán. V skutočnosti však štátny zásah nemusí zmeniť vôbec nič. K dlžníkom sa síce bude pristupovať benevolentnejšie, keďže môžu posielať splátky hypotéky oveľa častejšie, no otázkou zostáva, či na to majú prostriedky, uvádzajú Aktuality.
Štátne zásahy zmenia trh s hypotékami iba minimálne
Už skôr sme informovali, že veritelia budú musieť začať prihliadať aj na finančnú situáciu dlžníka. Cieľom je bojovať proti rastúcej zadlženosti. Na jednej strane budú banky viac ochránené pred príliš vysokým objemom nesplatených úverov a na druhej strane budú mať dlžníci lepšie podmienky. Pred zabavením nehnuteľnosti má banka po novom ponúknuť nasledujúce riešenia:
- úplné refinancovanie
- čiastočné refinancovanie
- predĺženie splátkového kalendára
- odloženie splátok dokonca aj bez úročenia istiny úveru
Okrem toho však od 1. júla platí aj zmena, ktorá upravuje predčasné splatenie hypotéky. Slovenskí občania môžu po novom splácať hypotéku bezplatne raz mesačne za predpokladu, že klient nesplatí ročne viac ako 30 % istiny. Predtým to bolo možné iba pri výročí fixácie alebo cez splatenie do 20 % istiny raz ročne počas výročia uzavretia zmluvy.
Otázkou však zostáva, či tieto zmeny skutočne spôsobia zmenu sentimentu dlžníkov. Banky si totiž nemyslia, že Slováci začnú len na základe týchto zmien z ničoho nič posielať mimoriadne splátky. Rezervy a voľné financie domácností nie sú na vysokých úrovniach a inflácia spôsobila, že reálny príjem značne klesol. Je preto vysoko pravdepodobné, že zmeny, ktoré štát implementoval zmenia trh s hypotékami iba minimálne.
Úrokové sadzby môžu opäť predražiť hypotéky
Trh s hypotékami v poslednom roku čelil vysokým úrokovým sadzbám. Európska centrálna banka (ECB) zvyšovala sadzbu 9-krát po sebe na súčasnú úroveň 4,25 %. V skutočnosti je však Slovensko jednou z tých lacnejších krajín v oblasti hypoték. Porovnanie krajín v Európskej únii (EÚ) naznačuje, že si požičiavame relatívne lacno.
Inflačný cieľ ECB je na úrovni 2 %, zatiaľ čo inflácia v eurozóne prestala klesať a zostala v auguste podľa údajov Eurostatu na hodnote 5,3 %. To znamená, že zníženia úrokových sadzieb sa tak skoro nedočkáme. Práve naopak, ich rast ešte nemusel dosiahnuť vrchol.
Mohlo by ťa zaujímať: O koľko narastú splátky hypoték? Stoviek tisícom Slovákov končí fixácia
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.