Stane sa Bitcoin súčasťou bankových rezerv?

Novinky Bitcoin ako banková rezerva
Bitcoin ako banková rezerva. Zdroj: Shutterstock.com/Craig Hastings
Freedum fighters PCBitmarkets

Podľa novej štúdie dokumentu Harvardovej univerzity je pravdepodobné, že by sa Bitcoin mohol stať neoddeliteľnou súčasťou bankových rezerv. Čo by však malo motivovať banky k tomuto kroku?

Štúdia je predovšetkým založená na myšlienke, že centrálne banky by mohli vďaka Bitcoinu zabezpečiť sankčné riziko, ktorému čelia zo strany USA. Zaujímavosťou je fakt, že centrálne banky zvyšovali svoje rezervy vo forme zlata, čo je naopak tradičné aktívum. Na rad by ale mohla prísť úplne odlišná trieda aktív.

Kombinácia zaistenia voči sankčnému riziku vo forme zlata a Bitcoinu by pomohla bankám zlepšiť ich odolnosť. Táto novo publikovaná práca nesie názov Riziko zaisťovacích sankcií: kryptomeny v rezervách centrálnych bánk” a napísal ju doktorand z ekonomickej fakulty Harvardovej univerzity, Matthew Ferranti.

Schopnosť emitentov fiatových rezerv zmraziť transakcie predstavuje formu de facto nesplatenia podkladových záväzkov, čo spochybňuje štatút fiatových rezervných mien ako aktív bezpečného prístavu,” píše v dokumente Ferranti.

Ďalším faktorom, ktorý by mohol podporiť záujem bánk o Bitcoin, je stále prebiehajúci vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako príklad slúži zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banky po invázii na Ukrajinu. Z tohto dôvodu je táto otázka aktuálnejšia ako kedykoľvek v minulosti.

Makroekonomická neistota a geopolitické udalosti v roku 2022 donútili centrálne banky prehodnotiť riziká finančných sankcií. Otázkou ale zostáva, do akej miery môže toto riziko motivovať banky k tomu, aby zmenili zloženie rezerv.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin môže poskytnúť istú mieru ochrany

Ferranti v dokumente zdôraznil, že Bitcoin je vďaka mechanizmu Proof of work užitočný ako ochrana pred sankciami. Schopnosť cenzurovať transakcie si totižto vyžaduje dosiahnutie väčšinového hashovacieho výkonu. To znamená, že cenzor musí kontrolovať aspoň 51 % celkového výpočtového výkonu baníkov.

Bitcoin: ťažba podľa krajín

Bitcoin: ťažba podľa krajín. Zdroj: Riziko zaiťovacích sankcií: kryptomeny v rezervách centrálnych bánk/Matthew Ferranti

Dosiahnutie takej vysokej kontroly na hashovacím výkonom je nereálne. Dôvodom je obrovské množstvo výpočtovej sily venovanej ťažbe BTC a elektriny potrebnej na realizáciu tejto aktivity. V dokumente je na záver uvedené, že žiadne aktívum nie je na 100 % bezpečné, no Bitcoin by mohol poskytnúť istú mieru ochrany aj za cenu vysokej volatility kyptomenového trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Dominancia Bitcoinu už nikdy nebude taká vysoká ako kedysi. Prečo?

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.