Bitcoin dominancia.
Bitcoin dominancia. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

V súčasnosti sa Bitcoin nachádza v dlhodobej korekčnej štruktúre, zatiaľ čo jeho dominancia sa už rok a pol pohybuje do strany. Pri analyzovaní dominancie hlavnej kryptomeny by sme mali byť obzvlášť opatrní, keďže z dlhodobého hľadiska sa trhové podmienky dynamicky menia.

Ako vidíme na grafe nižšie, bitcoinová dominancia dosahuje v čase písania článku 40,35 %, čo je jedna z najnižších úrovní celkovo. V januári 2018 bola dosiahnutá zatiaľ najnižšia dominancia na hodnote 35,41 %. V budúcnosti sa ale môže stať, že dominancia 35 % bude predstavovať vysoký podiel a nie nízky, ako je to dnes. Prečo?

Bitcoin dominancia
Bitcoin dominancia. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečo Bitcoin nedosiahne dominanciu ako v minulosti?

Do februára 2017 sa dominancia Bitcoinu pohybovala na úrovni 95 % a vyššie. Zapojenie širšieho retailu ale spôsobilo prepad až na spomínané minimum, čo netrvalo ani 1 rok. Ešte 2 roky dozadu Bitcoin dosahoval dominanciu 70 % a zdá sa, že na tieto úrovne sa už nemusí vrátiť.

Dôvodom je predovšetkým exponenciálny nárast počtu kryptomien, ktorý dosahuje podľa Coinmarketcap až 21 858 mincí. Navyše, mnoho z týchto kryptomien ponúka lepšie riešenia ako samotný Bitcoin. Z hľadiska týchto dvoch faktorov je nepravdepodobné, že Bitcoin dosiahne taký vysoký podiel trhu ako v minulosti.

Volatilita na trhu môže priniesť aj rastúci trend dominancie BTC, keďže v počiatočnej fáze bullrunu dominancia Bitcoinu stále rastie a investori najprv realizujú zisky z hlavnej kryptomeny a až následne z altcoinov. Ale je dosť možné, že budúci bullrun nespôsobí nárast dominancie BTC na 70 % a vyššie.

Mohlo by ťa zaujímať: Denný komentár: môže Bitcoin skutočne spadnúť na 0 dolárov?