Správa Bank of Spain varuje pred kryptomenami a ich vplyvom na finančnú stabilitu

Novinky Bank of Spain chce regulovať kryptomenový svet
Bank of Spain chce regulovať kryptomenový svet, zdroj: shutterstock.com/Millenius
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bank of Spain vydala novú správu, v ktorej sa veľmi znepokojivo pozerá na kryptomenový svet. Najväčší problém spočíva v slabej regulácii. Prijatie neregulovaných aktív veľkými inštitúciami môže spôsobovať veľké riziko.

Správa Bank of Spain varuje pred kryptomenami

V správe Bank of Spain sa píše o veľkom riziku kryptomien. Podľa banky aktíva nie sú regulované a podpora na pozadí týchto aktív nie je prakticky žiadna. Inak povedané, nemajú žiadne krytie či podporu reálnych aktív. Vysoká volatilita môže predstavovať navyše veľké riziko pre investorov. Hlavne pokiaľ bublina spľasne.

Obavy sú aj zo stále silnejšej korelácie kryptomenových aktív s tradičným svetom, ktorý sa podľa správy tiež začína správať dosť volatilne.

Neregulovaný kryptomenový svet

Španielsko doteraz nijako neregulovalo kryptomeny. Jediné, čím tento štát disponuje, je súbor pravidiel a odporúčaní pre investorov, ktorý skôr iba odporúča ako nariaďuje jasne pravidlá pre kryptomeny.

V tomto kontexte chýbajúcej vlastnej národnej regulácie kryptoaktív nemá Španielska banka v súčasnosti kapacitu regulovať, povoľovať alebo dohliadať na fungovanie trhov s kryptoaktívami alebo ich účastníkov.”

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Paranoja banky, alebo obavy?

Väčšina štátov na svete nemá jasné podmienky a regulácie pre obchod a držanie kryptomien. Za posledných 10 rokov sa iba veľmi pomaly pracuje na regulačných pravidlách. Je to hlavne preto, lebo kryptomeny sú z veľkej časti anonymné a v prípade, že prechádzajú cez noKYC burzy, nie je možné zistiť jasne identitu používateľa. Pri samotnom vzniku Bitcoinu a ďalších aktív sa ani nerátalo s veľkými reguláciami. Kryptomeny, naopak, mali byť pôvodne bez regulácie a zásahu štátnej moci.

Korelácia kryptomien s bežným trhom sa síce začína každým rokov viac stupňovať, nikdy sa ale dosial nepotvrdili žiadne riziká, že by kryptomeny nejako ohrozili tradičné trhy ako forex a akcie.

Prečítaj si aj: 80 % inštitucionálnych investorov očakáva, že kryptomeny predbehnú tradičné investície do 10 rokov

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.