Slováci sa tešia na vysoké dôchodky. Zostanú však sklamaní, štát na nich nemá peniaze

Kategorie: Ekonomika, Titulky
Slováci by chceli mať vyššie dôchodky
Slováci by chceli mať vyššie dôchodky. Zdroj: shutterstock.com/Inside Creative House/sasirin pamai

Slováci v súčasnosti nastupujú na dôchodku vo veku 64 rokov. No podľa posledného prieskumu agentúry Focus až polovica pracujúcich chce ísť do dôchodku oveľa skôr. Zároveň aj predstava o výške penzie je výrazne odlišná ako skutočná realita. Dôchodky na Slovensku sú takmer o polovicu nižšie ako si Slováci predstavujú.

„Mať dobrý dôchodok a užívať si na ňom je sen pre 70 % obyvateľov Slovenska. Predstavy o výške vysnívaného dôchodku sa však od reality značne líšia. Kým výška vysnívaného dôchodku je 1 165 eur, aktuálny priemerný starobný dôchodok je na úrovni 637 eur“, uvádza agentúra Focus vo svojej tlačovej správe.

Dôchodky v tomto roku rastú

Ako sme vás pred časom informovali, slovenskí penzisti sa v tomto roku dočkali výrazného zvýšenia dôchodku. Od prvého júla je minimálna suma dôchodku na Slovensku vo výške 365,70 eur. Po ďalšom navýšení, ktoré čaká slovenských dôchodcov v októbri, bude minimálna penzia 389,90 eur.

Minimálny dôchodok dostáva len malá časť slovenských penzistov, priemerná výška starobného dôchodku na Slovensku je v súčasnosti 637 eur mesačne.

Slováci majú nereálnu predstavu o výške penzie

Prieskum agentúry Focus ukázal, že Slováci snívajú o dôchodku vo výške 1 165 eur. Ešte pre štyrmi rokmi im pritom stačila penzia vo výške 925 eur.

Vyššie nároky na príjem v seniorskom veku majú Slováci pravdepodobne na základe toho, že cenová hladina extrémne vzrástla a celkové životné náklady tak výrazne stúpli. Rovnako aj opakované valorizácie dôchodkov zo strany štátu mohli Slovákom navodiť pocit toho, že zvyšovanie dôchodkov bude pokračovať v stále väčšej miere.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Dôchodok si chcú ľudia užívať oveľa skôr

Podľa výsledkov, ktoré priniesol aktuálny prieskum až polovica ekonomicky aktívnych respondentov chce ísť buď do predčasného dôchodku alebo dosiahnuť penziu výrazne skôr ako je súčasný dôchodkový vek.

„Tento údaj je svojím spôsobom alarmujúci. Rozumiem, že dáta ukazujú určitú túžbu obyvateľov, tá však úplne popiera dôchodkovú realitu z hľadiska aktuálneho finančného zabezpečenia obyvateľov Slovenska na dôchodok,“ upozorňuje Martin Slosiarik, sociológ z agentúry Focus.

Štát nedokáže vyplácať vysnívané dôchodky

Slováci sa vo väčšine spoliehajú, že ich vysnívaný dôchodok im zabezpečí štát. Avšak finančné možnosti Slovenska sú v súčasnosti veľmi obmedzené. Slovenská republika bojuje s dierou v rozpočte a tak zvyšovanie penzií z vládnej kasy nie je momentálne reálne.

Problémom je aj to, že demografická štruktúra krajiny sa mení a v budúcnosti bude ekonomický aktívna časť obyvateľstva len veľmi ťažko schopná zarobiť na vyššie dôchodky pre penzistov.

„Ak chcú mať budúci dôchodcovia slušný a dôstojný dôchodok, potrebujú ho každý mesiac navýšiť o chýbajúcich 528 eur, čiže mať nasporených približne 70-tisíc eur, ak počítame s priemerným vekom dožitia 15 rokov,“ vysvetľuje Linda Valentín, odborníčka na osobné financie z PARTNERS.

Prečítajte si aj: Experti varujú. Slovensko vyčerpalo všetky ekonomické rezervy