Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prišla s novým júnovým výhľadom pre Slovensko. Zdá sa, že slovenská ekonomika bude rásť pomalšie ako sa očakávalo. Problémom je stále vysoká inflácia, ktorá priamo ovplyvňuje spotrebu a dopyt v krajine.
Slovensko bude rásť pomalšie
Na základe správy OECD očakáva rast HDP v roku 2023 na úrovni 1,3 %, zatiaľ čo v roku 2024 na hodnote 2%. Rast investícii má byť stimulovaný čerpaním eurofondov a má podporiť rýchlejšie tempo rastu ekonomiky. Oživenie svetového dopytu a obnovenie dodávateľských reťazcov má Slovensku od roku 2024 pomôcť zvýšiť export.
Na Slovensku sme svedkami poklesu domáceho dopytu a importu. Problémom je vysoká inflácia, ktorá podľa údajov Tradingeconomics dosahuje 13,8 % a je vysoko nad priemerom eurozóny. Výsledkom je, že inflácia Slovákom vyprázdnila vrecká a prvého poklesu cien potravín sme sa dočkali až v apríli z hodnoty 28,2 % na 25,4 %.
Oživenie od ďalšieho roku
Rast v roku 2023 by mal byť riadený predovšetkým investíciami. Rovnako majú stúpať aj reálne mzdy, ktoré potlačia vplyv vysokej inflácie na spotrebu. Pokles inflácie by mal pokračovať aj v druhej polovici roku 2023 z dôvodu zníženia cien energií a jedla na globálnych trhoch, zatiaľ čo jadrová inflácia klesne pomalšie z dôvodu oneskoreného znižovania cien ďalších tovarov.
OECD vidí najväčšie riziko pre Slovensko vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá môže zásadne ovplyvniť zahraničný dopyt a môže viesť ku opätovnému zvýšeniu cien.
Vláda prijala opatrenia vo výške 2,5 % HDP na zmiernenie dopadov energetickej krízy v roku 2023. Okrem toho prepláca firmám 80 % nákladov na plyn a elektrinu nad určitú cenovú hranicu, o čom sa viac dočítate v článku Podnikatelia zbystrite – takto vám vie štát preplatiť časť nákladov na energie.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Čerpanie eurofondov má pomôcť investíciám
Do rozpočtového deficitu by mali prispieť príplatky pre rodiny s deťmi, výrazné zvýšenie miezd pre pracovníkov v zdravotníctve a zníženie sadzieb DPH pre stravovanie, šport a cestovný ruch v hodnote približne 1,7 % HDP.
Oživenie by mohlo urýchliť podľa ministra financií, Michala Horvátha, aj čerpanie eurofondov vo výške približne 4,3 % HDP. To spolu s prostriedkami z Plánu obnovy a odolnosti EÚ (1,4 % HDP v roku 2023 a 2,3 % HDP v v roku 2024) zvýši verejné investície. Časť nevyčerpaných fondov EÚ sa použije na financovanie opatrení na podporu energetiky.
Mohlo by ťa zaujímať: Hrozí Slovensku bankrot? Stav verejných financií dosiahol kritický bod