Slováci si za energie zrejme priplatia. Minister financií prezradil, o koľko

  • Náklady štátu spojené so zastropovaním cien energií v roku 2023 boli extrémne vysoké.
  • Je možné, že od roku 2025 si Slováci za energie priplatia.
Biznis a podnikanie Minister financií prezradil, koľko si Slováci zrejme priplatia za energie
Minister financií prezradil, koľko si Slováci zrejme priplatia za energie. Zdroj: Shutterstock.com/Chepko Danil Vitalevich, fizkes
BITmarkets BITmarkets

Ceny energií sú na Slovensku stále zmrazené, pričom sa tak stalo ešte počas vlády Igora Matoviča. Robert Fico v tomto trende pokračuje. Je však otázne, ako dlho sa situácia nezmení.

Minister financií Ladislav Kamenický totiž vzhľadom na to, že ceny sa pomaly vracajú do normálu, uvažuje, že dotovanie pre všetkých by v dohľadnej dobe ukončil. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Poukázal totiž na to, že Slovensko je jednou z mála krajín vôbec, možno aj jediná v rámci Európskej únie, ktorá ešte kompenzuje energie.

Tento model je pre štát zároveň veľmi nákladný, kvôli čomu ho nemožno označiť za dlhodobo udržateľný. Uviedol to energetický analytik Radovan Potočár.

Koniec zmrazeným cenám energií?
  • Kedy sa dozviete, či sa ceny energií rozmrazia?
  • O koľko by sa ceny energií mohli zvýšiť?
  • Koľko za zmrazenie energií zaplatil štát?

Čo nás čaká?

V prípade, že by došlo k zastaveniu zmrazenia cien, je pravdepodobné, že v roku 2025 by mohli byť o niečo vyššie. Kamenický však Slovákov upokojuje tým, že by išlo len o mierne zvýšenie cien.

Konkrétne hovoril o troch až piatich percentách, čo by podľa neho ľudia teoreticky zvládli.

Ako to však napokon bude, sa dozvieme pravdepodobne až v decembri. Práve v tomto mesiaci totiž máva tlačovú konferenciu Regulačný úrad.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Výdavky v miliardách eur

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.