Slováci sa definitívne dozvedeli ceny plynu na najbližšie 4 roky. Zverejnil ich Slovenský plynárenský priemysel. Čo nás čaká?
Ceny plynu porastú
Dôsledky globálnej krízy sa opäť preukážu aj na cenách plynu. Čo nás čaká počas najbližších štyroch rokov? Domácnosti si budú musieť opäť siahnuť hlbšie do vrecka. Ceny plynu sa budú postupne navyšovať a najhoršie obdobie nás čaká už nasledujúci rok 2023, keď sa dočkáme zvýšenia až o 34 %. Celkovo teda plyn zdražie o 76 %.
Pozrime sa na konkrétne čísla. Aktuálne by ste mali platiť 43 eur za megawatthodinu. V roku 2026 to už bude 76 eur. Budúci rok by mal byť z hľadiska zvyšovania cien najvýraznejší. Za jednu megawatthodinu si domácnosti zaplatia 57 eur. Podobné ceny ako zverejnil SPP sa budú týkať aj zákazníkov, ktorí odoberajú plyn od druhého najväčšieho dodávateľa plynu, ktorým je skupina ZSE, VSE a Innogy.
Prečítaj si tiež: Čerpacie stanice hlásia prvé problémy s nedostatkom palív
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Keď sa teda pozrieme na aktuálnu cenu za megawatthodinu, ide o výrazné zvyšovanie. Podstatná časť slovenských domácností využíva plyn na kúrenie. Je na mieste obávať sa o bezpečnosť dodávok? Na túto otázku sa vzhľadom na aktuálnu globálnu situáciu priamo odpovedať nedá. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka však bezpečnosť dodávok ohrozená nebude.
Ako budú vyzerať zmluvy?
Máte so štátnym dodávateľom uzatvorenú dlhodobú zmluvu? Ministerstvo hospodárstva však plánuje zásadne zmeniť legislatívu. Aktuálne je možné zmluvu o odbere plynu predčasne vypovedať, čo je pre zákazníkov výhodné. Môžu rýchlo a bez problémov reagovať v prípade, že chcú napríklad prejsť na iný druh vykurovania. Po zmenách v legislatíve však toto možné nebude. Ak sa teda raz zaviažete zmluvou, budete musieť platiť za zmluvné ceny až do konca obdobia, čiže po štyroch rokoch. Aj keby došlo k výraznému zníženiu cien plynu na trhu, vás sa to týkať nebude. Pre niektoré domácnosti môžu byť štyri roky veľa. Aj v takomto prípade je tu alternatíva, ale nevýhodnejšia. Viete totiž podpísať zmluvu na jeden rok. Cena plynu by vám vzrástla o 42 % a k tomu si ešte treba pripočítať infláciu.
Zvyšovaniu cien energií sa tak zrejme nevyhne nikto z nás. Globálna situácia sa môže veľmi rýchlo zmeniť, takže aj súčasný stav nemusí byť definitívny.
Čítaj ďalej: Problémy pretrvávajú – Celsius začína uvažovať o bankrote