Nemecko vyhlásilo plynovú krízu! – Čo môže nastať, ak Rusko prestane dodávať plyn do EÚ?
Nemecko vyhlásilo plynovú krízu! – Čo môže nastať, ak Rusko prestane dodávať plyn do EÚ? Zdroj: www.shutterstock.com/Designbek

Nemeckí politici oficiálne priznali, že krajina čelí vážnej plynovej kríze. Minister hospodárstva Robert Habek uviedol, že spotrebu paliva treba znížiť všade, kde je to možné. Pripustil taktiež, že v prípade nedostatku plynu by sa niektoré priemyselné odvetvia museli zatvoriť. Nemecko taktiež prechádza na druhú fázu núdzového plánu.

Čo čaká Nemecko a ekonomiku EÚ?

Posledné dni sa cena za plyn pohybuje okolo 1 500 dolárov za tisíc metrov kubických. Situácia je mimoriadne napätá, časť sveta sa opäť vrátila do studenej vojny a EÚ sa obáva problémov s dodávkami plynu z Ruska. Ešte pred týždňom Gazprom takmer trojnásobne obmedzil dodávky pre problémy s turbínami od spoločnosti Siemens, ktoré boli odoslané do Kanady na plánovanú opravu, ale európske sankcie znemožnili ich návrat. Keďže Nord Stream 1 je momentálne hlavná cesta, ktorou môže plyn prúdiť do Európy, situácia je veľmi napätá.

Popredný expert Národného fondu energetickej bezpečnosti sa k situácii vyjadril:

Ešte pred týždňom Gazprom takmer trojnásobne obmedzil dodávky plynu pre problémy s turbínami. Ak sa Európania nedohodnú s Kanadou na výnimke pre takéto zariadenia, vznikne otázka, ako sa bude dodávať plyn do Nemecka. Plynovod Jamal-Európa prakticky nefunguje, pretože Poliaci odobrali Gazpromu podiel. Ukrajinské potrubie sa v skutočnosti využíva len spolovice, pretože Kyjev odmieta prijímať plyn z jednej z kompresorových staníc.“

Prichádza sezóna opráv plynovodov. Nemecké úrady sa preto obávajú, že Gazprom by mohol pod touto zámienkou úplne odstaviť plynovod. To by ešte viac urýchlilo rast cien a pripravilo krajinu o zdroje na doplnenie skladovacej kapacity. Minister hospodárstva Robert Habek priznal, že Nemecko je v kríze, pretože plyn je neúnosne drahý.

Mohlo by ťa zaujímať: Graf na dnes: rubeľ na 7-ročnom maxime

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Tohtoročná zima môže byť katastrofálnou

Zásobníky v Nemecku sú momentálne naplnené na 58 %, čo stačí do jesene. Ak sa však Nord Stream zastaví úplne, počas zimy nastane skutočná kríza. Ak sa zásobovanie úplne zastaví, palivo sa bude musieť čerpať zo zásobníkov plynu. Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov k tomuto všetkému povedal, aby sa „politika do tejto situácie nemiešala a dodal, že problém je čisto technický.“

Mimo Nemecka budú trpieť aj ostatné európske krajiny, ako napríklad Francúzsko, kde minulý týždeň oznámili, že krajina úplne prestala prijímať palivo. EÚ sa preto urýchlene snaží nájsť alternatívnych dodávateľov. Medzi nimi je aj Nórsko, ktoré uviedlo, že je pripravené zvýšiť objemy.

Jedinou účinnou náhradou za ruský plyn je LNG, ktorý vedia dodávať napríklad USA či Katar. Katar však nechce podpisovať „krátkodobé kontrakty“. Hoci americké spoločnosti sú pripravené výrazne zvýšiť svoje dodávky LNG do EÚ, mnohé z nich nedosiahnu požadované objemy minimálne do roku 2025.

Sergej Pikin, riaditeľ Fondu pre rozvoj energetiky, situáciu komentuje takto:

V prípade úplnej odstávky plynu Európanov bude čakať tuhá zima, zrúti sa výroba mnohých životne dôležitých priemyslov. Okrem toho sa prudko zvýšia ceny všetkých tovarov. Budú musieť zabudnúť na zábavu. EÚ si skrátka bude musieť zvyknúť na život bez komfortu.

Čítaj ďalej: Deutsche Bank: „Recesia príde omnoho skôr a bude vážnejšia ako sme očakávali.“ Môže za to FED!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance