Slováci bohatnú z roka na rok. Prečo to nevidíme na výplate?

Novinky Slováci sú čoraz bohatší.
Slováci sú čoraz bohatší. Zdroj: shutterstock.com/AlexLMX/RomanR
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bohatstvo Slovákov počas posledných rokov prudko stúplo, no na životnej úrovni to pravdepodobne väčšina obyvateľov nepocítila. Podľa denníka Pravda, ktorý vychádzal z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), sa čisté bohatstvo priemernej domácnosti zvýšilo od roku 2017 do 2021 až o 40 %. Ako je to možné, keď reálne mzdy klesli na 22-ročné minimum?

Prečo Slováci bohatnú?

Najbohatšia veková skupina na Slovensku je od 55 do 64 rokov s mediánovým čistým bohatstvom domácnosti 128 733 eur. Počas 4 rokov ale tejto skupine bohatstvo narástlo len o 35 % v porovnaní s vekovou skupinou od 16 do 34 rokov, kde analytici zaznamenali rast až 112 % v nominálnom vyjadrení.

Ako je ale možné, že Slováci sú bohatší aj keď to nepociťujú? Hlavnou zložkou bohatstva priemernej domácnosti je vlastníctvo nehnuteľnosti. Podiel vlastnej nehnuteľnosti na celkovom majetku predstavuje od 60 do 80 %. Dokonca až 90 % ľudí na Slovensku vlastní nehnuteľnosť, ktorých cena od pandémie koronavírusu stúpla. Slováci sú preto bohatší vďaka zvýšenej hodnote nehnuteľností a nie vďaka vyšším príjmom.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Mzdy rastú, no dovoliť si môžeme menej

Od roku 2017 do 2021 narástli domácnostiam hrubé príjmy o 31 % a dokonca aj reálne príjmy o 18 %. Potom ale nastal obrovský pokles reálnej mzdy v roku 2022. Hlavným dôvodom je stále extrémne vysoká inflácia, ktorá na Slovensku v čase písania článku dosahuje 11,9 %. Napriek tomu, že mzdy sú vyššie, môžeme si za nich kúpiť menej statkov a služieb.

Najväčší pokles reálnej mzdy za 22 rokov.

Najväčší pokles reálnej mzdy za 22 rokov. Zdroj: Tradingeconomics

Z dlhodobého hľadiska Slovákom rastú nominálne aj reálne príjmy. V súčasnosti je dokonca na spadnutie rekordný nárast minimálnej mzdy. Problémom sú ale veľmi vysoké životné náklady, ktoré mnohé domácnosti z príjmov ledva pokryjú. Kým západné krajiny majú náklady na život vyššie iba o čosi, príjmy majú vyššie niekoľko násobne. Preto si Slováci nemôžu dovoliť odkladať toľko peňazí do úspor ako by chceli.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Úspory sa Slovákom minuli

Okrem vysokej inflácie a nízkych reálnych príjmov spôsobila pokles úspor slovenských domácností aj narastajúca spotreba po uvoľnení proti pandemických opatrení. Okrem toho náklady na energie prudko stúpli a spôsobili riziko krízy životných nákladov. Je nepravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska budú náklady domácností klesať a preto je nevyhnutné, aby rast reálnych miezd začal predbiehať infláciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú čoraz chudobnejší. To najhoršie nás len čaká

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.