Dobré časy sú za nami: Rast životných nákladov Slovákov nebezpečne stúpa

Ekonomika Životné náklady rastú.
Životné náklady rastú. Zdroj: shutterstock.com/nevodka/Alba_alioth
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V súčasnosti čelí ekonomika v Európe mnohým výzvam vrátane rusko– ukrajinskej vojny, klimatických zmien a nedostatku zdrojov. Podľa poslednej epizódy Real Economy od Euronews, najnovšie čísla vyvolávajú pocit opatrného optimizmu, no životné náklady sa v posledných rokoch rapídne zvýšili.

Životné náklady rastú

Životné náklady sú priamo ovplyvnené mierou inflácie, ktorá v eurozóne zaostáva v porovnaní s USA. Podľa údajov Tradingeconomics, inflácia stúpla v apríli z hodnoty 6,9 % na 7 %, keďže viaceré členské štáty zaznamenali vyšší medzimesačný rast. Viac sa o tejto téme dočítate v článku Dotkne sa to aj Slovákov: Inflácia v eurozóne podľa ECB nebude klesať podľa očakávania.

Nižšie uvedený graf zobrazuje zmeny v životných nákladoch eurozóny za posledných 10 rokov. Ovplyvňujú ich 4 základné zložky:

  • Služby 43,5 %
  • Priemyselný tovar bez energií 26,3 %
  • Potraviny, alkohol a tabak 20 %
  • Energia 10 %
Životné náklady v eurozóne

Životné náklady v eurozóne. Zdroj: Eurostat/Euronews

Ako vidíme na obrázku, najextrémnejší rast cien bol zaznamenaný v sektore energií. Na Slovensku štát poskytol pomocnú ruku podnikateľom, ktorých trápia práve narastajúce energetické náklady. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie dodatočných nákladov. 

Žiadateľov podporí štát dotáciou vo výške 80% z rozdielu medzi zvýšenou cenou energií a ich zastropovanou cenou. Tá je v prípade plynu na hodnote 99 eur za 1 MHw a v prípade elektriny 199 eur za 1 MHw. Presný výpočet si môžete pozrieť v článku Podnikatelia zbystrite – takto vám vie štát preplatiť časť nákladov na energie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Problém sociálnej nerovnosti

Kríza životných nákladov a rastúca nerovnosť podnecujú sociálne nepokoje a všeobecnú nedôveru v politiku a bankový sektor. Netýka sa to ale každej sociálnej skupiny rovnako. Gabriel Zucman, profesor ekonómie na Kalifornskej univerzite v Berkeley pre Euronews povedal, že Európa musí začať zdaňovať bohatých a prehodnotiť zdroje verejných príjmov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Problémom je totiž sociálny model, ktorý sa spolieha na isté úrovne zdaňovania. To platí pre všetky sociálne skupiny, ale jedinou výnimkou sú bohatí. Európa by sa mala zamerať na verejné príjmy, zatiaľ čo túto výzvu zdieľajú aj európske odborové zväzy, ktoré chcú vyriešiť sociálnu nespravodlivosť.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská ekonomika bude v tomto roku strádať

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.