Slováci majú dôvod na plač. Toto je vývoj platov na Slovensku

Ekonomika Mzdy na Slovensku klesajú
Mzdy na Slovensku klesajú. Zdroj: shutterstock.com/diy13/esfera
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Inflácia na Slovensku spôsobila, že rozdiel medzi rastom cien a miezd dosiahol hodnoty, aké sme nevideli viac ako 20 rokov. Z roku na rok síce rastú nominálne mzdy, no ľudí zaujíma, akú čiastku dostanú na účet a akú hodnotu ich obdržané peniaze majú. Dostali sme sa tak do neľahkej situácie, kedy mzdy musia dobiehať rast cien.

Reálne mzdy najnižšie od roku 2000

Už skôr sme vás informovali, že reálne mzdy na Slovensku klesli na 22 ročné minimum. Podľa údajov Tradingeconomics v štvrtom štvrťroku klesla až o 7,6 %, čo predstavuje 4 poklesy v rade a zároveň najväčší prepad od druhého štvrťroka 2000. Masívny pokles miezd pocítili na úrovni 14 až 15 % v stavebníctve a v ubytovacích a stravovacích službách.

Podľa očakávaní analytikov by sa mal rast miezd do konca tohto štvrťroka dostať na úroveň -3,6 %, v roku 2024 na 1,7 % a v roku 2025 na 2,3 %. To znamená, že v najbližších rokoch by reálne mzdy mali dobiehať extrémnu infláciu z predošlého roku. Vzniká tu ale priepasť, ktorú pociťujú predovšetkým nízko príjmové domácnosti.

Slovensko: pokles reálnej mzdy

Slovensko: pokles reálnej mzdy. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Nominálna a minimálna mzda rastie

Zatiaľ čo reálna mzda v minulom roku klesala, priemerná nominálna mzda medziročne stúpla. Podľa údajov Tradingeconomics je za mesiac marec priemerná mesačná výplata na Slovensku 1 463 eur. Medzitým rastie aj minimálna mzda, ktorá dosiahla úroveň 700 eur a stúpla tak o 52 eur.

Slovensko: minimálna mzda

Slovensko: minimálna mzda. Zdroj: Tradingeconomics

ECB nedávno opäť zvyšovala úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čím sa snaží bojovať proti vysokej inflácii, ktorá na Slovensku dosahuje 13,8 %. Pokles reálnej mzdy pociťujú Slováci najviac pri nakupovaní potravín, ktorých inflácia klesla z rekordnej úrovne 28,2 % na 25,4 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Inflačné očakávania sa zhoršili

Najnovší prieskum spotrebiteľských očakávaní (CES) ukázal, že sentiment na trhu nie je ani zďaleka pozitívny. Aj keď je pravdepodobné, že platy budú infláciu dobiehať, inflačné očakávania sa zhoršujú. Tempo poklesu cien bude pomalšie a preto priepasť medzi reálnou mzdou a vysokými cenami bude jeden z najvážnejších problémov v najbližších rokoch.

Do konca roku by údajne mala referenčná úroková sadzba stúpnuť ešte dvakrát na úroveň 4,25 %. Následne by ECB mala zmeniť politiku za predpokladu, že inflácia bude dostatočne potlačená. Rast cien už nebude taký extrémny a platy budú mať priestor ich dobiehať.

Mohlo by ťa zaujímať: Dobré časy sú za nami: Rast životných nákladov Slovákov nebezpečne stúpa

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.