Silný americký dolár ohrozuje v čase recesie svetovú ekonomiku

Titulky Americký dolár naberá na sile a ohrozuje tak globálnu ekonomiku
Americký dolár naberá na sile a ohrozuje tak globálnu ekonomiku. Zdroj: Shutterstock.com/Claudio Divizia
BitmarketsOkazio mobil

Americký dolár je počas tohto roka zatiaľ vo fáze rastúceho trendu. Pre americkú ekonomiku je to pozitívny stimul. Pre zvyšok sveta to však podľa posledných informácií nemusí byť dobrá správa.

Americký dolár ohrozuje globálnu ekonomiku

Najsilnejšou menou na trhu je aj naďalej americký dolár, ktorý počas aktuálneho roka vzrástol o viac ako 10 %. Dosiahol tak najvyššiu úroveň za posledných 20 rokov. V čase recesie a zvyšujúcej sa inflácie ho väčšina investorov považuje za jeden z najbezpečnejších prístavov. K sile americkej meny prispel aj Federálny rezervný systém, ktorý svojou agresívnou politikou zvyšovania úrokových sadzieb zvýšil atraktívnosť americkej meny.

Podľa najnovších správ sa navýšil aj počet amerických turistov v Európe, ktorí si môžu silu americkej meny otestovať v praxi. Napríklad jedna noc v Ríme vás ako Američana v minulosti stála približne 100 dolárov, dnes je to približne 80 dolárov.

Na opačnej strane štáty, ktoré sú na pokraji hospodárskeho krachu, majú nedostatočné dolárové rezervy. Dostávajú sa tak do prakticky bezvýchodiskovej situácie. Typickým príkladom je Srí Lanka, Pakistan, alebo Egypt.

Prečítaj si tiež: Toto sú najväčšie ekonomické riziká, ktoré nás čakajú

Dôvody rastu

V časoch, keď americká ekonomika rastie, má tendenciu rásť aj americký dolár. Deje sa to však aj vtedy, keď sa zvyšok sveta trápi s krízou a recesiou. Tento stav svet prežíva aj aktuálne a aj to je dôvod, prečo je americký dolár taký silný.

Investori preto vsádzajú svoje peniaze do americkej meny, aby prečkali zlý stav svetovej ekonomiky. Tento jav je známy aj pod označením „dolárový úsmev”. Pre zvyšok sveta ide o náročnú situáciu. Tieto tri dôvody rastu amerického dolára môžu svetovej ekonomike ublížiť ešte viac.

3 dôvody rastu amerického dolára

3 dôvody rastu amerického dolára

  1. Zvýšenie fiškálnej záťaže

Na svete je veľmi málo krajín, ktoré môžu získavať pôžičky vo svojej domácej mene. Tento stav sa deje najmä v menej rozvinutých krajinách. V tomto prípade teda nemajú inú možnosť, ako sa orientovať na americký dolár. V prípade, že sa cena amerického dolára zvyšuje, narastá aj cena štátneho dlhu.

  1. Strata kapitálu

V čase, keď sa v nejakej krajine výrazne oslabí domáca mena, väčšina silných investorov začne vyberať svoje zisky a následne ich ukladať do bezpečnejších prístavov. Krajina sa tak ocitne v nebezpečnej situácii. Tento stav ešte viac stlačí cenu domácej meny a tak sa v krajine zvýšia aj fiškálne problémy.

  1. Hospodársky výkon

V časoch, keď je z viacerých dôvodov ohrozený dovoz surovín, firmy nedisponujú veľkými zásobami. Tento stav ich však núti menej predávať, a to aj napriek tomu, že dopyt rastie. To napokon vedie k ohrozeniu celkového hospodárskeho výkonu krajiny. Ak sa však rozvíja americká ekonomika, tento stav nemusí byť až taký zlý. Väčšina rozvíjajúcich sa krajín totiž s najsilnejšou svetovou ekonomikou spolupracuje. Horšie to však je v opačnom prípade, keď sa americká ekonomika ocitne v recesii.

USD/EUR

USD/EUR, denný graf. Zdroj: TradingView

V najbližšom období sa neočakáva rapídna zmena ceny amerického dolára.

Očakávame, že sila dolára zostane v blízkej až strednodobej perspektíve do veľkej miery zachovaná,” uviedol v komentári pre klientov Scott Wren, hlavný stratég pre globálne trhy v investičnom inštitúte Wells Fargo.

Čítaj ďalej: Cena ropy klesla na najnižšiu úroveň od ruskej invázie na Ukrajinu

txbKvakomat mobil