Cena ropy klesá
Cena ropy klesá. Zdroj: Shutterstock.com/Perekotypole

Cena ropy sa nachádza v klesajúcom trende a nedávno dosiahla hodnoty spred vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu. Zdá sa, že pokračovanie poklesu cien pohonných hmôt bude aj naďalej pokračovať aspoň z krátkodobého hľadiska.

Trhová cena WTI sa v čase písania článku obchoduje na úrovni 88 dolárov. Ide tak o pokles zhruba 28 % od posledného maxima z 14. júna, keď sa WTI obchodovalo za 123 dolárov. Tento prepad ceny pokračuje už 52 dní a neutícha.

Cena WTI ropy
Cena WTI ropy. Zdroj: TradingView

Prečítaj si tiež: Cena elektriny vzrástla za rok o 400 %

Cena ropy sa prejaví v podobe lacnejších pohonných hmôt

Taký razantný prepad cien ropy sme zaznamenali už aj na čerpacích staniciach. Ide o úľavu pre spotrebiteľov, ktorí už aj bez toho bojujú s narastajúcou infláciou. Tabuľka nižšie poskytuje prehľad o vývoji cien pohonných hmôt na Slovensku v roku 2022 na týždennej báze.

Ceny phm na Slovensku 2022
Ceny phm na Slovensku 2022. Zdroj: statdat.statistics.sk

Ako vidíme, pokles cien benzínu a nafty pokračoval počas celého mesiaca júl. Podobný trend môžeme očakávať aj v auguste.

Skupina producentov OPEC+ sa tento týždeň dohodla, že v septembri zvýši cieľ ťažby ropy o 100 000 barelov denne. To by malo mať za následok navýšenie ponuky a stlačenie ceny smerom nadol. Na druhej strane však prevládajú obavy z dôvodu zákazu námorného dovozu ruskej ropy, ktorý vstúpi do platnosti 5. decembra.

Mohlo by ťa zaujímať: Začala praskať bublina? Ceny nehnuteľností klesajú

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance