[Seriál] Kryptocelebrity – (5. diel) Mark Karpeles, majiteľ burzy Mt. Gox

Novinky Mt. Gox previedol ďalšie BTC.
Mt. Gox previedol ďalšie BTC. Zdroj: shutterstock.com/Primakov
BitmarketsKvakomat mobil

Ak ste toto meno zatiaľ ešte nepočuli, sčasti môžete byť radi, lebo ste si pravdepodobne ušetrili kopu nervov a hnevu voči danej osobe. Pýtate sa, prečo by ste ako kryptonadšenci mali voči Markovi Karpelesovi prejavovať hnev? V jednoduchosti povedané preto, že „možno” práve táto osoba je zodpovedná za hack, vykradnutie alebo podvod (alebo čokoľvek, čo to vlastne bolo) burzy Mt. Gox. Ak ste sa teda čo i len povrchovo zaoberali týmto prípadom, ktorý sa odohral v roku 2014, určite ste na meno Mark Karpeles narazili. Poďme si ale o ňom povedať viac.

Život pred kryptomenami

Mark sa narodil v roku 1985 v malom francúzskom meste Chenove a vyrastal, a takmer celé svoje detstvo a dospievanie strávil vo Francúzsku. Svoje vzdelanie ukončil v roku 2003 v Paríži. Ihneď po ukončení štúdia začal pracovať pre Linux Cyberjoueurs, kde sa zamestnal ako softvérový vývojár a sieťový administrátor.

Takisto patrí medzi PHP vývojárov (populárny open source skriptovací jazyk).V roku 2009 si založil vlastnú spoločnosť Tibanne Co.Ltd. Aj napriek tomu, že sa teraz venuje rôznym iným aktivitám, stále je aj CEO danej spoločnosti.

Začiatky v kryptomenách

O Bitcoin a kryptomeny sa začal zaujímať už v roku 2011. Ihneď zameral svoju pozornosť na burzu Mt. Gox, z ktorej nakoniec odkúpil aj väčšinový podiel (takmer 88 %) od pôvodného majiteľa Jeda McCaleba. O tejto burze (a o všetkom, čo je s ňou spojené) sa však budeme viac baviť neskôr.

V roku 2012 sa stal zakladateľom spoločnosti Bitcoin Foundation, ktorej cieľom bolo spopularizovať Bitcoin a rovnako ho čo najviac priblížiť ľuďom. Až do februára 2014 bol aj jedným z hlavných členov tejto spoločnosti, avšak vo februári 2014 prišiel v živote Marka Karpelesa veľký zvrat. Pýtate sa aký?

Karpeles + Mt. Gox = problém pre užívateľov

A teraz nás čaká asi najzaujímavejšia časť života tejto kryptoosobnosti (aj keď asi nie najpozitívnejšia). Dňa 28. februára 2014 totiž došlo k hacku/kolapsu/bankrotu/krachu (volajte si to ako sa vám páči) burzy Mt. Gox. Poviete si, že také niečo sa môže stať, a že o hackoch vo svete kryptomien počúvate na dennej báze. Problémom však bolo, že v čase, kedy táto burza skrachovala, išlo o najväčšiu kryptomenovú burzu na svete. Obstarávala takmer až 80 % všetkých predajov a nákupov kryptomien.

Počas tohto hacku/krachu bolo stratených viac ako 850 000 Bitcoinov (niektoré zdroje píšu, že mohlo byť stratených až jeden milión Bitcoinov). Ihneď po tejto strate všetci veritelia a užívatelia začali vymáhať svoje prostriedky naspäť (väčšina ich chcela v japonských jenoch, keďže išlo o burzu pochádzajúcu z Tokia). A tu nastáva veľký problém, ktorý sa zdá byť nevyriešený dodnes.

Po 4 rokoch rôznych naťahovačiek a súdov totižto vysvitlo, že je pomerne pravdepodobné, že ak vôbec bude ľuďom niekedy niečo vyplatené, tak to bude v japonských jenoch. Navyše, pôjde iba o sumu, ktorú predstavovali ich Bitcoiny v roku 2014. A keďže hodnota BTC sa od tej doby zniekoľkonásobila, ľudia by prišli o obrovské zisky. Práve s tým je, pochopiteľne, veľa ľudí nespokojných. To im nemôže nikto zazlievať, keďže boli okradnutí. Či sa však dočkajú spravodlivosti a budú im vrátené peniaze nie je jasné.

Tip z redakcie: Ak nechcete prísť o vaše úspory, prečítajte si tento článok.

Až 860 miliónov dolárov pre Karpelesa

Podľa niektorých zdrojov bola celková strata počas Mt. Goxu až 7 miliárd dolárov. Najhoršie však je, že z takmer 1,3 miliardy dolárov, ktoré boli nájdené a získané späť, až takmer 860 miliónov môže získať práve Karpeles (to je podvod, čo?). Je tomu tak preto, že už spomínaná spoločnosť Tibanne vlastí 88% burzy Mt. Gox.

Jeden z veriteľov a užívateľov okradnutej burzy, ktorý mal zhruba 311 Bitcoinov na Mt. Gox, sa napríklad vyjadril:

„Je veľká šanca, že keď sa celý tento prípad uzavrie, tak Karpeles bude mať veľkú časť zo všetkých Bitcoinov, stratených počas hacku Mt. Gox. Mne to príde neskutočne nefér voči mne a všetkým, ktorí takto stratili peniaze a kryptomeny.”

Práve kvôli tomuto všetkému bol Mark Karpeles obvinený z defraudácie, sprenevery, podvodov a niekoľkokrát bol predvolaný a zatknutý najmä japonskými policajnými zložkami. Karpelesovi všetky tieto obvinenia už začínajú prerastať cez hlavu a preto sa začiatkom apríla 2018 rozhodol spraviť udalosť AMA (Ask Me Anything – Opýtaj sa na čokoľvek).

Počas tejto online udalosti sa snažil zodpovedať na čo najviac otázok, ale hlavne niekoľkokrát povedal, že on sám už chce mať od tohto všetkého pokoj. Vraj (naozaj len vraj) nechce vidieť ani jeden cent z tých 1,3 miliardy dolárov, ktoré boli nájdené a rád by ich videl vo vačkoch ľudí, ktorí o tieto peniaze naozaj prišli.

Chrániť sa nie je v kryptosvete jednoduché. Preto vám odporúčame prečítať naše články o bezpečnosti a peňaženkách.

Záver

Nechceme, aby tento článok vyznel útočne alebo aby bol vnímaný ako osočovanie. Faktom však je, že pokiaľ si sami vyhľadáte informácie o tejto osobe, tak narazíte na kvantá článkov, ktoré sa zaoberajú iba týmito informáciami. Niet sa však čomu čudovať. Okolo tejto burzy je veľa nepríjemných spomienok pre kryptokomunitu a kryptomenových nadšencov (nielen tých, ktorí priamo prišli o financie).

Nakoľko je však priamo Mark Karpeles zodpovedný za všetky straty, a či naozaj sám získa 860 miliónov dolárov, je iba vo hviezdach. Nám ostáva iba dúfať, že pravda vypláva na povrch a všetci dostanú to, čo si zaslúžia (či už peniaze, kryptomeny alebo väzenie).

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
bitcoinist.com
bitcoinchaser.com
wikipedia.org

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.