[Seriál] 5 fáz evolúcie obchodníka s kryptomenami – (5. diel)

6

Piate pokračovanie je zároveň aj posledným článkom. Náš kryptoobchodník, ktorého sme spoznali vo chvíli, kedy o digitálnych menách ešte nevedel vôbec nič a iba slepo nasledoval kroky iných, si už prešiel štyrmi stupňami evolúcie a vstupuje do piatej fázy. Čo ho v nej čaká? Odpoveď nájdete v tomto článku.

Fáza 5: Nick Szabo, Hal Finney a staré vlákna na Bitcointalk.org

Začneme asi takto: je celkom jednoduché dostať sa k prácam Nicka Szaba, ale je ťažké pochopiť väčšinu z toho, čo nám v nich vlastne hovorí. Nick je moderným poňatím renesančného človeka, je to človek zodpovedný za vytvorenie Bitgoldu (predchodca kryptomeny Bitcoin) a konceptu inteligentných zmlúv. Je naozaj veľmi inteligentný a na svete je iba pár ľudí, ktorí mu v debatách môžu byť dôstojnými a vyrovnanými protivníkmi. Mnohí ľudia sú navyše presvedčení, že práve on je Satoshi Nakamoto, otec Bitcoinu.

Tip redakcie: Satoshi Nakamoto údajne píše knihu o počiatkoch Bitcoinu

Ak nebudete mať naozaj mimoriadne dobré znalosti matematiky, kryptografie a informatiky, je pravdepodobné, že veľké množstvo jeho prác sa vám bude zdať neprístupných a nepochopiteľných. Avšak už len čas strávený na jeho blogu – Unenumerated – je sám osebe veľkou akademickou skúsenosťou. Zistíte, že Nick nepíše preto, aby splnil akúsi mesačnú kvótu písania. Kedykoľvek sa na blogu objaví nový fascinujúci článok, tak je do bodky premyslený. Píše ako skutočný učenec, vždy so všetkými odkazmi a referenciami. Jedinec často iba žasne s akou zdanlivou ľahkosťou dokáže písať o úplne nečakaných témach.

Ak človek dokáže aspoň čiastočne pochopiť a oceniť rozsah jeho práce, potom základná Nickova myšlienka, ktorá sa vinie celým jeho dielom a ktorú v kryptomenách vidí a propaguje je, že nie je nutné sa spoliehať na vlády a autority v dôvere, že budú vždy konať správne a neomylne (trustless governance). Vidí algoritmy ako mechanické časové úseky, ktoré sú pri plnení svojich úloh omnoho efektívnejšie než ľudia. Szabo by rád tieto neutrálne, objektívne a nekompromisné algoritmy nasadil a využil na vyriešenie problémov v oblastiach, kde človek často robí chyby (či už úmyselne, alebo neúmyselne).

Mohlo by vás zaujímať: Generačná obmena kryptomenám pomôže

Nemá rád kryptomenové projekty, ktoré sú centralizované a môžu sa stať obeťou neplánovaných diktátorských zmien. Namiesto toho uprednostňuje a má dôveru v dobre napísaný a dopredu spoločne dohodnutý kód. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si tak veľmi cení Bitcoin, ktorý považuje za obrovský a zásadný vynález. Často preto píše vizionárske články, v ktorých sa venuje možnostiam rozširovania, používania a škálovateľnosti tohto kráľa kryptomien. V jednom článku dokonca navrhol použitie rádiových vĺn na odosielanie transakcií za hranice štátov, kde je internet cenzúrovaný.

Ak ste dosiahli túto fázu, určite vyhľadáte príspevky, ktoré Satoshi Nakamoto a Hal Finney zanechali na fóre Bitcointalk.org. Asi si budete pripadať ako čitateľ historických kníh, hoci ranné dni Bitcoinu nie sú zas až tak dávnou minulosťou. Pozitívna nálada, ktorou Hal Finney vo svojich príspevkoch nešetrí, je nákazlivá a možno vás bude inšpirovať k tomu, aby ste sa stali vývojárom a svoju kariéru, um a služby venovali vývoju a inováciám tohto fascinujúceho sveta digitálnych mien.

Dovoľujeme si ponúknuť: Bohatstvo sa neskrýva len v kryptomenách

Záver

Počas piatich dielov ste mali možnosť sledovať jednotlivé kroky človeka, ktorý vstúpil do sveta digitálnych mien. Od streľby naslepo až po uvedomenie si a docenenie veľkosti a významu celého kryptosveta. Bez ohľadu na fázu, v ktorej sa práve nachádzate (a možno ste vo svojej fáze spokojní a nehodláte pokračovať ďalej) a vaše zámery, je dôležitá hlavne jedna vec. Že ste sa vôbec nalodili na palubu lode menom Kryptomeny a už len tým prispievate k jednej z najväčších zmien, ktorú svet peňazí kedy videl. Za to vám patrí veľká vďaka. Prajeme veľa šťastia.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
cryptoglobe.com

6
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BoobooDusan CipkaJuliusLiborSamuel Slavkovský Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Julius
Guest
Julius

Tak tento 5 dielny serial bol velmi trefny. Ako by som cital o sebe 🙂 ked som zacinal, ani som nevedel ako mam nakupit bitcoin o altcoinoch ani nehovorim. Ked sa mi to podarilo, denne som stravil 6-8h sedenim pred pocitacom a zbieral vsetky dostupne udaje o kryptomenach. – tu som sa zdokonaloval aj v anglictine 🙂 postupne som nasiel quora, steemit, twitter, dicord… samozrejme na zaciatkoch som prerobil, zaobstaral som si aj BOT, ani ten vsak nebol 100%ny. Neskor som sa dostal do vyvojarskeho timu, kde som pomahal s prekladmi, kedze hovorim plynule 4 jazykmi, moderoval som forumy atd… Read more »

Samuel Slavkovský
Admin

Tak to som rád, že sa vám Kryptomagazin páči a držím vám palce. Autora tohto seriálu som na váš komentár upozornil 🙂

Libor
Guest
Libor

To je všetko fajn a gratulujem ku osobnému rozvoju. Ale inak je to od meritu veci. Obchodník v 5 fáze by mal perfektne ovládať TA, psychológiu obchodovania a nuansy trhových pohybov a nie spúšťať vlastný ICO projekt a emitovať ERC20. Iba, ak by to bolo tak, že v 5. fáze sa neúspešný obchodník preorientuje na iný typ podnikateľskej aktivity. Nič v zlom, ale toto bol vlastne príklad ako začínajúci obchodník to nakoniec vzdal a pustil sa do niečoho „istejšieho“.

Julius
Guest
Julius

Nazor beriem samozrejme… Avsak tento rok som +160% 🙂

Booboo
Guest
Booboo

160% čoho – eur, btc , včom je denominovaný zisk?

Dusan Cipka
Guest
Dusan Cipka

ja dnes zacinam..stale lepsie ako nikdy..