Bitcoin čaká pokles
Bitcoin čaká pokles. Zdroj: shutterstock.com/Manuchi

Bitcoin sa nachádza v dlhodobom klesajúcom trende už takmer jeden rok. Za tento cenový vývoj môže niekoľko faktorov. Najdôležitejší a zároveň aj štartovací faktor, vďaka ktorému je cena takto nízko, sú rastúce úrokové sadzby, stúpajúca inflácia a nezamestnanosť v USA. Veľké poklesy ceny Bitcoin zažil aj počas krachu projektov Celsius a Terra LUNA. To najhoršie však stále môže byť pred nami.

Bitcoin je úzko previazaný s akciovým trhom

Koreláciami medzi akciovým a kryptomenovým trhom je každý rok zreteľnejšia. Môže to byť spôsobené hlavné tým, že Bitcoin už nie je iba aktívum pre rôznych hackerov či nadšencov ťažby kryptomien. Investujú doň veľké fondy a prakticky často rovnaké osoby, ktoré sa pohybujú na Wall Streat a akciovom trhu.

Úplne zreteľnú previazanosť medzi štandardným trhom a akciami sme mohli vidieť počas pandémie COVID-19, keď úplne všetko, až na pár výnimiek (komodity), kleslo na cene. Od tohto momentu spoločne rástli aj spoločne klesali Bitcoin a akcie.

Porovnanie vývoja Bitcoinu a S&P500
Porovnanie vývoja Bitcoinu a S&P 500. Zdroj: tradingview.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo to znamená pre držiteľov Bitcoinu a iných kryptomien?

Pokiaľ bude FED pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, vďaka čomu vždy klesajú akciové trhy, tak na základe posledných dát je takmer isté, že Bitcoin bude nasledovať tento trend a pohne sa rovnakým smerom.

Negatívna správa je, že zatiaľ sa nešpekuluje o možnom konci zvyšovania sadzieb. Niektoré odhady očakávajú zníženie inflácie už v prvej polovičke roka 2023, čo by mohlo indikovať práve koniec zvyšovania sadzieb. Dovtedy môže prísť ďalšia kríza, vojna, alebo iný globálny fundament na trhu, ktorý zmení súčasný cenový vývoj. Preto ak by sme sa pozerali na úrokové sadzby ako hlavný nástroj na pohyb cien na trhu, tak Bitcoin čaká skôr negatívne ako pozitívne obdobie a môže sa pozrieť na nové minimum pod cenu 18 000 dolárov. Preto rast môžeme očakávať skôr až v druhej polovičke roka 2023.

Iné nástrahy na trhu

Netreba stále zabúdať ani na vysokú infláciu, ktorá núti ľudí viac si strážiť peniaze a rozpočet. Retailoví investori nemajú toľko peňazí, aby investovali teraz na burze. Navyše, banky pre vysoké úrokové sadzby si nebudú toľko požičiavať, čo znamená, že nové peniaze len tak skoro nepritečú na trhy.

Ďalšia dôležitá nástraha na trhu môže byť prípadný začiatok energetickej krízy. Ceny týchto aktív za posledný rok vzrástli o niekoľko stoviek percent, čo stále predstavuje veľké riziko opakovania hospodárskej krízy z roku 2008.

Záver

Trh sa každý deň mení, preto očakávať presný cenový vývoj nie je možné. Preto tento článok netreba brať ako zaručenú informáciu, že musí prísť pokles. Záleží od viacerých faktorov, ktoré sa môžu zo dňa na deň zmeniť.

Treba si uvedomiť, že trh nevieme ovplyvniť. To, čo vieme ovplyvniť, sú naše vedomosti a pripravenosť na akýkoľvek scenár. Ak počítame, že cena Bitcoinu spadne, môžeme sa už teraz pripraviť na nákup na nižších hodnotách. Ak Bitcoinu veríme a stále doň investujeme, môžeme v tom pokračovať aj ďalej v nižších cenách.

Ak v Bitcoine nevidíme žiadnu hodnotu alebo pre nás predstavuje veľké volatilne riziko, má zmysel premýšľať nad investovaním do iných aktív, ktoré nám zaručia, že budeme lepšie spávať.

Prečítaj si aj: Takto by malo vyzerať „ideálne“ investičné portfólio. Do čoho sa teraz oplatí najviac investovať?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance