World Food Programme prešiel na blockchain
World Food Programme prešiel na blockchain Zdroj: shutterstock.com/Twoeyes

Organizácia Spojených Národov zastrešujúca tzv. “World Food Programme (WFP)”, pomaly prechádza na platformu založenú na Ethereum blockchaine, a to za účelom vyhnutia sa nutnosti platiť transakčné poplatky bankám.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michael.

Šetrenie pomocou decentralizácie

WFN začala využívať blockchain v januári 2017, kedy ste mohli pomocou decentralizovanej siete a aplikácie v mobile poslať Pakistancom v núdzi peniaze na jedlo.

Netrvalo dlho a WFP už testuje program v jordánskom utečeneckom tábore, ktorý má pomôcť 100 000 utečencom zo Sýrie. Podľa Bernharda Kovatsche, vedúceho inovačných laboratórií v Mníchovskom WFP, by sa len za mesiac fungovania tohto programu ušetrené peniaze mali vyšplhať na 150 000 dolárov – a to vďaka použitiu transakcií cez blockchain. Decentralizovaná sieť by takto mala eliminovať až 98 % pôvodných transakčných poplatkov.

Naviac v tábore ľudia nemusia používať žiadne bankové heslá ani hotovosť. Platby mieria na blockchain ihneď po biometrickom oskenovaní oka danej osoby.

Tento projekt v Jordánsku je však iba malá časť z celkovej činnosti firmy. Celkom sa WFP, s každoročným rozpočtom 6 miliárd dolárov, stará o viac než 100 miliónov ľudí vo viac ako 80 krajinách sveta. Pri použití blockchainu by mohla organizácia ušetriť milióny dolárov, preto sa rozhodla svoju blockchain-based platformu rozšíriť.

Riaditeľ WFP programu Ropert Opp povedal:

“Mali sme pocit, že by sme mohli nahradiť tradičné bankové služby za blockchain, ktorý nám poskytuje i obrovské množstvo dát.”

Blockchain ako možná budúcnosť

V marci 2017 sa WFP vyjadrila takto:

“Aby bol využitý plný potenciál služieb blockchainu, museli by na tejto platforme pracovať všetky organizácie poskytujúce humanitnú pomoc.”

Na princípe tejto digitálnej siete už však prijíma dáta a platby i indická organizácia “Milion meals” – druhý najväčší program obedov v Indii, ktorý dodáva jedlo pre 1,6 milióna mladých indov.

Záver

Presúvanie transakcií na blockchain je pre organizácie mnohonásobne výhodnejšie, preto sa u humanitných spoločností v tomto smere očakáva obmena.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.